Inteligentní budovy ve světě:
Print

Žaluzie a rolety: Prim hrají elektromotory a dálkové ovládání

-- Pátek, 29 květen 2015

Předokenní rolety a žaluzie zajišťují několik funkcí – tepelněizolační, bezpečnostní či estetickou. Mohou se ovládat manuálně nebo za použití elektrického pohonu, který v současnosti jednoznačně převažuje. Do popředí se dostávají zejména systémy na dálkové ovládání a programovatelné sestavy s mnoha automatickými funkcemi.

Rolety a žaluzie představují velmi důležitý prvek každého domu. Obvykle vylepšují tepelněizolační bilanci stavby z hlediska vytápění a chlazení. Zejména na rušných ulicích přispívají ke snížení hlučnosti i prašnosti v interiéru. Venkovní předokenní rolety mají také funkci ochrannou – před nepřízní počasí i přílišným zájmem nejrůznějších nenechavců.

Protože se rolety i žaluzie používají na denní bázi, je třeba svou pozornost soustředit také na systémy ovládání.

Jak ovládat roletové systémy

Výrobci rolet obvykle doporučují elektropohony, které zajišťují pohodlné a bezpečné ovládání. „Často se používají takzvané trubkové elektropohony v několika modifikacích, například s vestavěným přijímačem, s nouzovou klikou či mechanickými koncovými spínači,“ říká specialista na zastínění Lubomír Valenta.

Nejsnadnější metodu ovládání elektropohonu rolety představuje směrový spínač, který jednoduše aktivuje pohyb rolety nahoru či dolů. K roletovému motoru totiž bývá spínač připojen kabelem. Automatika ovšem pokročila dál, a tak si vedle dálkového ovladače na televizi nebo hi-fi soupravu může uživatel položit i jedno- nebo vícekanálové dálkové ovládání rolety. Používat jej lze odkudkoliv z místnosti a umožňuje také nastavení centrálního nebo skupinového ovládání.

Na výběr jsou také elektronické spínací hodiny s radiovým vysílačem, které mají na starosti automatické spouštění či otevírání rolet v předem nastavených časech. Pokud se například obyvatelé rodinného domu chtějí budit díky dennímu světlu, ale zároveň si dopřát spánek přes den s plným zatměním, je tato varianta ideální. „Programovat lze jednotlivé rolety i předdefinovanou skupinu,“ vysvětluje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky.

Zajímavou volbu představují sluneční čidla, která ovládají elektropohon v závislosti na intenzitě slunečního svitu. Toto řešení se perfektně hodí pro moderní rodinné nebo kancelářské domy s velkými okny situovanými na jih. V důsledku neustálé regulace prostupujícího slunečního záření lze výrazně eliminovat náklady na chlazení interiéru.

I když se automatizace promítá do všech sfér života, nelze pominout to, že rolety se dají ovládat i zcela manuálně. Slouží k tomu popruhové nebo šňůrové navijáky. Obliba jejich používání hodně závisí na rozměrech rolety. Obvykle se obě řešení nedoporučují pro plochy o velikosti tří a více metrů čtverečních. Pokud už chce někdo ovládat rolety větších rozměrů výhradně ručně, lze k tomu účelu použít kliku s převodovkou. Klika bývá někdy instalována také u elektrických pohonů pro případ poruchy nebo výpadku dodávky elektrického proudu. Použít lze také pružinu, která je ideální pro oboustranné ovládání. Aretace se zajišťuje ve spodní poloze zámkem.

Některé výhody předokenních rolet jsme už naznačili. V souvislosti s popsanými metodami pohonu a ovládání je třeba dodat, že elektricky ovládané rolety lze napojit na centrální systém budovy. Před odjezdem na dovolenou, při dlouhodobějším opuštění kanceláře nebo obchodní jednotky lze naprogramovat časy samovolného vytažení a spuštění roletových systémů. To může odradit řadu zlodějů a takzvaných tipařů, kteří hledají dlouhodobě nebo dočasně prázdné nemovitosti pro vyloupení.

Rolety se rozdělují na typy určené pro dodatečnou montáž na již hotový dům a na typy zabudované pod omítkou při realizaci novostavby či rekonstrukci. K dispozici jsou tak rolety s viditelným boxem, které po stranách jezdí ve vodících lištách a v nadpraží se rolují do viditelného boxu. Dále rolety pro zaomítání, kde roletový box může mít v přední části umístěnou heraklitovou desku pro zaomítání, či pod překlad, kdy se box pro navíjení rolety umísťuje nad okno a díky adapčnímu profilu se přizpůsobí okennímu rámu. „Dá se pořídit i takzvaný roletový překlad, který lze však doporučit jen pro novostavby nebo pro rekonstrukce, které zahrnují i hrubou stavbu. Konstrukční prvek s roletovým systémem se totiž zabuduje jako samostatný a nosný okenní překlad,“ konstatuje Lubomír Valenta.

U žaluzií převažují elektromotory

Své ovládání a pohony mají také venkovní žaluzie, které jsou ideální pro použití v bytové výstavbě, kancelářských či správních budovách. Někteří výrobci žaluzií umožňují spojovat elektrické pohony paralelně, což poskytuje výhodu v tom, že lze pomocí jednoho ovladače manipulovat více pohonných jednotek. To šetří peníze i redukuje počet nezbytných ovládacích zařízení. Podobně jako v případě rolet platí i u žaluzií, že preferované jsou elektrické pohony s dálkovým ovládáním. K ovládání žaluzie stačí pouze jeden stisk tlačítka na dálkovém ovladači či krátké pootočení ovládacím kolečkem.

Elektrický pohon žaluzií přináší výhodu i v tom, že v kombinaci se slunečním čidlem může okamžitě reagovat na aktuální povětrnostní podmínky. Jakmile se zatáhne na delší dobu nebo zapadne slunce, žaluzie se zatáhnou v očekávání nepříznivých povětrnostních podmínek nebo noci. Stejně tak automaticky reagují na přílišný sluneční svit. Tím lze opět přispět ke snížení výdajů například na vytápění nebo chlazení budovy. Důležitou automatiku venkovních žaluzií představuje větrné čidlo, které spolehlivě zabrání před poškozením celého systému. Jestliže začne foukat příliš silný vítr, žaluzie se automaticky zatáhne.

Pohony mohou být vybaveny také bezpečnostním koncovým spínačem, který zajistí to, že se systém nepoškodí například za předpokladu, že do žaluzií nafouká sníh, který změní objem celého balíku lamel.

Trend směřuje k plně automatizované domácnosti

Výhodou motorizovaných řešení žaluzií i rolet je ta skutečnost, že je lze programovat v rámci centrálního systému budovy. Pokud tedy má uživatel od jednoho výrobce například i garážová vrata či vjezdové brány, získá komplexní a inteligentní systém pro svou nemovitost.

„Na případu mnoha řešení pro současné domácnosti, ať už se to týká inteligentních řešení pro ohřev vody, vytápění či nejrůznějších spotřebičů, vidíme, že trendem je vytvořit ucelené řešení zařízení napojených na centrální systém budovy, které lze v ideálním případě sledovat a ovládat online. Žaluzie a rolety jsou dnes natolik sofistikované, že do naznačeného systému je lze bez problému zařadit,“ dodává Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zaměřuje na výrobu předokenních rolet a žaluzií.

O společnosti Lomax & Co s. r. o.

Firma LOMAX & Co spol. s.r.o., která vznikla v roce 1992, je v současnosti největším výrobcem garážových vrat, předokenních rolet, žaluzií v ČR. Sídlo firmy se nachází na jižní Moravě v obci Bořetice. Od svého vzniku si společnost vytkla za cíl dodávat zákazníkům kvalitní výrobky. V roce 2000 LOMAX uvedl do provozu nově vyrobenou válcovací linku, díky které si firma veškeré panely pro sekční vrata vyrábí sama. Specializovaný tým odborných pracovníků a přesná výroba na CNC strojích s využitím nejmodernější techniky je předpokladem pro kvalitní výrobky. Skupinu dodavatelů komponentů pro výrobu tvoří pouze renomované firmy splňující normy a legislativu Evropské unie a jsou vždy špičkou ve svém oboru s garancí kvality.

 

Lubomír Valenta

Marketingový manager

mobil: +420 724 824 284,

e-mail: press@lomax.cz, www.lomax.cz


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI