Inteligentní budovy ve světě:
Print

Zajišťování zdravých podmínek a nízké energetické náročnosti budov

-- Úterý, 12 květen 2015

Diagnostika budov v sobě obsahuje zjištění a vyhledání anomálií v budově, které mohou ovlivňovat celkovou správnou funkčnost. K identifikaci potenciálních problémů v provozu budovy nebo jejích systémů by se mělo pravidelně kontrolovat několik samostatných, přesto souvisejících podmínek.

Pomocí správných diagnostických přístrojů lze rychle a přesně odhalit širokou škálu provozních problémů, které přímo souvisí s těsností budovy, kvalitou izolace, kvalitou vzduchu uvnitř budovy a účinností ventilačního systému. Tyto přístroje zahrnují infračervené teploměry a termokamery, měřiče kvality a proudění vzduchu v budovách i přístroje pro vyhledávání poruch.

Shromážděné údaje se pak využívají k rychlému vyhledání a přesné diagnóze existujících nebo potenciálních problémů, které mohou ohrožovat nejen provoz budovy a pohodlí nájemníků, ale i plnění bezpečnostních a zdravotních norem.

Seznam úkonů pro diagnostiku budov 

Ať už v průmyslovém závodě, kancelářích nebo obytném domě, jsou časté prohlídky pláště budovy a podmínek vnitřního provozu důležité pro zachovávání zdravého a funkčního prostředí v budově. Co by se mělo kontrolovat? 

Zvažte následující možnosti

1. Vyhledejte průnik vlhkosti

Vlhkost proniká spoji a spárami ve střechách, stropech a zdech, přičemž její nahromadění má za následek plíseň, zasahující samou strukturu stavebních prvků.

• Pravidelné kontroly pomocí termokamery, jak uvnitř tak vně konstrukcí, rychle vyhledají místa s nahromaděnou vlhkostí.

• Máte-li podezření na vlhkost, můžete provést měření teploty a vlhkosti s použitím teploměru a vlhkoměru, abyste určili, zda vlhkost v podezřelých místech poklesla pod úrovně rosného bodu.

2. Monitorujte tepelné ztráty

Kontrolujte kvalitu izolace uvnitř budovy, jakož i mnoho dalších částí, kde může docházet k úniku tepla, jako např. praskliny a porušená utěsnění. Důkladné měření teplot vnitřních i vnějších konstrukcí - podél stropů, podlah, zdí, oken, dveří, ventilace a průduchů – okamžitě ukáže problémové oblasti.

• Použijte infračervený teploměr nebo vizuální IR teploměr pro skenování zdí, podlah a stropů, a tak rychle určíte, zda jsou teploty v místnosti rovnoměrně vyvážené. 

• Naleznete-li rozdíly, pro detailnější zobrazení použijte termokameru, a tak rychle zjistíte zdroje tepelných ztrát, jako nedostatečnou izolaci, nebo porušené utěsnění.

3. Měření kvality vnitřního vzduchu

Aktivně monitorujte podmínky, které zajišťují zdravé, produktivní prostředí a značně snižují množství stížností obyvatel. Měření zahrnují teplotu vzduchu, relativní vlhkost, koncentraci částic ve vzduchu a úrovně plynů CO2 nebo oxidu uhelnatého. Např. CO2, který vzniká při dýchání, může indikovat podíl čistého vzduchu, ventilovaného do vnitřního prostoru.

• Použijte měřič kvality vzduchu pro měření teploty, vlhkosti, ventilace a kontrolu, zda jsou v předepsaných úrovních.

• Ověřte účinnost filtru s použitím měřiče počtu částic ve vzduchu. Kontrolujte, zda je úroveň počtu částic ve vzduchu uvnitř budovy nižší, než vně.

• Použijte měřič proudění ke zjištění hodnot tlaku a pohybu vzduchu uvnitř budovy, abyste lokalizovali falešné úniky, nebo i špatnou funkci ventilace, či odtahu.

4. Prověřte kotle a výměníky

Můžete provést různé druhy měření, abyste prověřili výkon topného systému a identifikovali potřebné opravy.

• Porovnejte dc μA se specifikacemi od výrobce a ověřte, zda jsou teploty spalin v přijatelných limitech s použitím true-rms klešťového multimetru (s funkcí měření teploty).

• Použijte měřič kvality vzduchu v interiérech pro kontrolu zvýšených úrovní CO2 a škodlivého oxidu uhelnatého, v místech kolem výměníků a kotlů. Škodlivé úrovně CO2 ukazuji na problémy systému ventilace/odtahu, nebo na přítomnost úniků.

• Prověřte povrch kotle nebo výměníku termokamerou, abyste tak zkontrolovali vnitřní izolaci – horka místa ukazuji na nutnost opravy.

5. Prověřte správný výkon klimatizace a ventilace (HVAC)

Pro vyšší účinnost a delší životnost zařízení prověřujte správný provoz klimatizačních a ventilačních systémů budovy.

• Použijte termokameru, nebo vizuální IR teploměr, pro vyhledání horkých míst na provozních částech, indikujících mechanické potíže, které mohou vést až k celkovému selhání systému.

• Zkontrolujte elektrická připojení tru-rms klešťovým multimetrem. Přepětí/podpětí způsobuje problémy se spolehlivostí a výpadky.

Přístroje pro kompletní diagnostiku budov

Zvýšit účinnost, pohodlí a strukturální integritu průmyslových, obchodních a obytných budov lze tím, že budou pravidelně monitorovány tepelné ztráty, průniky vlhkosti, kvalita vnitřního vzduchu a také výkon topných a ventilačních systémů. K tomu je zapotřebí sadu odolných a spolehlivých přístrojů určených pro kompletní diagnostiku budov, která obsahuje termokamery a infračervené teploměry jakož i měřiče kvality vzduchu v interiérech, měřiče proudění vzduchu a přístroje pro vyhledávání poruch na zařízení.

Další informace o přístrojích Fluke, aplikacích a pomoc s vyhledáním nejbližšího distributora lze získat na e-mailu info@fluke.cz nebo na stránkách společnosti Fluke na adrese www.fluke.cz.


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI