Inteligentní budovy ve světě:
Print

Vyzkoušejte si chytré bydlení budoucnosti osobně!

-- Středa, 01 listopad 2017

V dnešním světě chytrých technologií je pro běžného uživatele náročné zorientovat se a pochopit, co vlastně chytré bydlení přináší. Společnost Schneider Electric se proto ve spolupráci s výrobcem dřevostaveb Atrium rozhodla přiblížit profesionální řešení pomocí reálné ukázky ve vzorovém domě Jubileum v Plzni. Po dvou letech úspěšné spolupráce, která přinesla cenné zkušenosti a připomínky, byl inteligentní dům revitalizován. Základním kamenem je evropský systém KNX, který klade důraz na uživatelský komfort, jednoduché a intuitivní ovládání, úsporu času a energií.

Inteligentní domácnost

Je založena na systémové elektroinstalaci KNX, díky které jsou všechny technologie v budově provázány do jednoho funkčního celku. Jednotlivé prvky spolu vzájemně komunikují pro nejlepší možný provoz. Systém například zamezí současnému chodu chlazení a topení, které se vypne při zároveň otevřeném okně, s pomocí rekuperace zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu apod. Problematikou se zabývá webový portál www.vypinac.cz, kde lze nalézt další zajímavé informace ve specializované sekci Inteligentní bydlení.

Ovládané technologie

Systém KNX umožnil ve vzorovém domě Jubileum integrovat tyto technologie:

 • Osvětlení
 • Rekuperace, vzduchotechnika
 • Žaluzie
 • Multimédia
 • Zabezpečovací systém
 • Vodostop (ochrana před vytopením)
 • Tepelné čerpadlo – vytápění, chlazení, ohřev TUV
 • Měření spotřeby elektřiny

Pokročilé funkce inteligentního domu?

Návaznost jednotlivých technologií a jejich zapojení do systému KNX přináší nové možnosti.

Při odchodu z domu zakódujete zabezpečovací systém. Informace je předána dále a systém vyvolá automatické funkce pro neobývaný dům. Zhasnou všechna světla, jsou odpojeny vybrané zásuvkové okruhy, např. žehlička a rychlovarná konvice. Aktivuje se úsporný režim pro vytápění a ohřev užitkové vody. Je uzavřen přívod vody. Po určité době se začnou náhodně rozsvěcet světla a vytahovat žaluzie pro odrazení případných nechtěných návštěvníků.

Díky vazbě zabezpečovacího systému a regulace topení a chlazení výrazně omezíme plýtvání. Zabezpečovací systém hlídá polohu oken a předává informaci dále do termostatu, který při otevřeném oknu blokuje topení i chlazení.

V domě jsou instalována čidla kvality vzduchu a systém aktivuje rekuperaci, která zajistí výměnu vzduchu pomocí ventilace. Ventilaci lze také elegantně využít pro pasivní chlazení.

Chcete si užít večer sledováním vašeho oblíbeného filmu? Pomocí jediného stisku tlačítka vyvoláte tzv. scénu, která vám spustí televizi, ztlumí osvětlení, zatáhne žaluzie a upraví teplotu v místnosti přesně tak, jak si přejete.

Vizualizace

Uživatelské rozhraní pro vzorový dům bylo navrženo podle posledních trendů tak, abyste měli na jeden klik přehled o celé domácnosti. Ovládání jednotlivých technologií je řešeno ikonami. Vizualizace byla optimalizována pro rozlišení tabletu, který je návstěvníkům domu k dispozici pro vlastní otestování systému. Pro použití v chytrých telefonech je dostupná velmi přehledná zjednodušená verze.

Nová generace chytrých ovladačů

S dotykovým panelem KNX Multitouch Pro a tlačítkovým panelem KNX Pro nabízí Schneider Electric novou generaci pohledových ovládacích prvků v elegantním tvaru a s velkým výběrem doplňkových rámečků v designu System M.

V KNX Multitouch Pro se snoubí rychlý přístup k preferovaným funkcím a snadné ovládání, na jaké jsme zvyklí z dotykového ovládání chytrých telefonů a tabletů. Citlivý displej dotykového panelu se vyznačuje malou montážní hloubkou a dokonalým zarovnáním s rámečkem.

Tlačítkový panel KNX Pro navazuje svým vzhledem na dotykový panel KNX Multitouch Pro. Jednotlivé ovládací symboly jsou při klidovém režimu neviditelné a panel se na zdi jeví jako elegantní stylová plocha. Jakmile se uživatel přiblíží k dotykovému panelu, senzor přiblížení aktivuje podsvícení. Světlo procházející vloženou fólii zřetelně vykreslí obrysy ovládané funkce, např. symbol žaluzií. Podsvícení je volitelné v zelené nebo bílé barvě s nastavitelným stupněm jasu.

Ještě jste nenavštívili jedinečný vzorový dům Jubileum? 

Máte zájem si vyzkoušet moderní inteligentní bydlení osobně a na vlastní kůži? Vzorový dům Jubileum je zde pro vás každý den včetně svátků. Otevírací doba 10 až 18 h.

Vzorový dům Jubileum
Nepomucká 1291/211
Plzeň

Ing. Jakub Jiříček
Produktový manažer EcoBuilding
Schneider Electric
knx@schneider-electric.cz
tel. 382 766 333


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

 •   Katalog  
 •   Kalendář událostí  
 •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody-Kanalizace 2019
2019-05-21 - 2019-05-23
Místo: Praha, Letňany - nová hala 3 a 4
MSV Nitra 2019
2019-05-21 - 2019-05-24
Místo: Agrokomplex Nitra
Moderní technologie v energetice
2019-05-28 - 2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI