Inteligentní budovy ve světě:
Print

V Česku rok od roku roste počet energeticky šetrných budov. Opravdu zdravá budova ale vyžaduje i jiná než jen úsporná řešení

-- Úterý, 16 duben 2019

Nízkoenergetické a pasivní budovy nebo domy z neobvyklých materiálů mají Češi čím dál více v oblibě. Rostoucí důraz je ovšem kladen i na kvalitní vnitřní prostředí. Podle odborníků je potřeba předcházet takzvanému syndromu nezdravých budov, kterým na začátku tisíciletí trpělo až šest z deseti lidí. Skutečně zdravé budovy by tak neměly být jen úsporné, ale též by měly nabízet kupříkladu kvalitní vzduchotechniku, tepelný komfort, vhodné osvětlení či prostředky k omezení průniku světelného smogu zvenčí.

V posledních letech neustále sílí trend ekologického a energeticky šetrného bydlení. Například takzvaných pasivních domů, tedy těch energeticky nejšetrnějších, již bylo v České republice v roce 2018 dle dat Centra pasivního domu evidováno kolem 5 tisíc a lze očekávat, že podobných budov bude každým rokem přibývat. „Energeticky úsporné budovy se pozvolna stávají standardem s tím, jak se zpřísňují normy a jak stoupá obecné povědomí o tématu. Od 1. ledna 2020 budou muset všechny nově postavené budovy splňovat požadavek na téměř nulovou spotřebu energií,“ vysvětluje Simona Kalvoda z České rady pro šetrné budovy.

Tato legislativa samozřejmě necílí jen na budovy určené k bydlení, ale i na stavby veřejné. Mezi těmi lze mnoho inspirativních úsporných a ekologických budov najít již dnes. Jednou z prvních veřejných budov v Česku, která splňuje pasivní standardy, je Základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích, postavená v roce 2014. Z dalších inspirativních stavebních počinů pak lze jmenovat lékařskou ordinaci v Rožmitálu pod Tremšínem, jež zaujme nejen svými řešeními pro energetickou šetrnost, ale i příjemným prostředím. Obě stavby přitom byly za své netradiční a moderní řešení oceněny též v ekologické soutěži E.ON Energy Globe.  

Zdravá budova není jen o úsporách

Jakkoliv je trend energeticky šetrných budov pozitivní a vítaný, mělo by se na domy i veřejné stavby nahlížet ještě komplexněji. „Skutečně šetrné budovy nejsou charakterizovány jen nízkou energetickou náročností, ale také kvalitním vnitřním prostředím, používáním nezávadných materiálů s nízkou uhlíkovou stopou, hospodařením s dešťovou nebo i odpadní vodou. Uvnitř budov ostatně trávíme až 90 procent svého života a to, jak kvalitně jsou řešené, nás samozřejmě výrazně ovlivňuje,“ upozorňuje Simona Kalvoda.

Vliv budov na lidské zdraví přitom není veřejně příliš známý, ač je to velmi rozšířený problém. Například takzvaným syndromem nezdravých budov (sick building syndrome, SBS) dle Světové zdravotnické organizace trpělo v roce 2002 závratných 60 procent lidí.

„SBS se týká především veřejných zařízení – škol, kanceláří, firemních budov i třeba pečovatelských domů. Lidi pobývající v nezdravých budovách trápí bolesti hlavy, nevolnosti, únava, poruchy soustředění či nejrůznější alergie. Potíže se obvykle po odchodu z budovy zmírní nebo úplně zmizí, z dlouhodobého hlediska však mohou přerůst v chronické obtíže,“ varuje Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb s tím, že syndrom nezdravé budovy může vyvolat celá řada faktorů, hlavně však zvýšená vlhkost v budově a s ní související růst plísní, nedostatečná ventilace, tepelný diskomfort, nevhodné osvětlení a rovněž špatná ergonomie či nedostatek zeleně v interiéru.

Kvůli izolaci stavby nedýchají, problém je hlavně ve školách

Zdravá budova se tudíž musí umět vypořádat se všemi zmíněnými faktory a musí tak činit komplexně. Například otázka tepelné pohody spojená se snížením nákladů na vytápění se v současné době řeší oblíbeným zateplováním. Kvůli izolaci a zateplení stavby ovšem může klesat kvalita vzduchu v interiéru, protože se zabrání přirozenému proudění vzduchu například neutěsněnými okny nebo dveřmi. „Při realizaci zateplování je proto potřeba neopomenout kvalitní řešení vzduchotechniky, například v podobě systému pro rekuperaci vzduchu. Vydýchaný vzduch negativně ovlivňuje soustředění a produktivitu, příliš suchý vzduch pak napomáhá šíření virů,“ vysvětluje Tomáš Kaláb.

A kvituje to i Simona Kalvoda, která zároveň upozorňuje, že se tato problematika rozhodně netýká jen obytných budov. „Ve veřejném sektoru vidíme v tomto ohledu velkou příležitost pro zlepšení hlavně ve školách, kde následkem masivního zateplování z dotací před několika lety došlo v mnoha případech k tomu, že budovy sice splňují požadavky na energetickou účinnost, ale tam, kde nebyla zároveň řešena vzduchotechnika, došlo k významnému zhoršení kvality vnitřního prostředí, především v kvalitě vzduchu,“ říká.

Kvalitní stínicí technika odbourá světelný smog a zabrání přehřívání interiérů

Co se týče kvalitního osvětlení interiéru, situaci v současné době značně usnadňují moderní technologie. Rozšířená LED svítidla jsou nejen úsporná a přispívají tak k energetické úspornosti budov, ale navíc jsou čím dál více dostupná s další přidanou hodnotou, jako je možnost přizpůsobení a měnění barvy vyzařovaného světla či nastavení intenzity svícení. Osvětlení v domech a budovách lze též napojit na systémy chytré domácnosti a mít jej tak plně pod kontrolou, což usnadňuje kupříkladu i boj se světelným smogem.

Světelné znečištění je přitom velmi rozšířený a velmi vážný problém, který přispívá k rozvoji psychických poruch a civilizačních chorob, a je tedy nutné se mu efektivně bránit. „Osvětlení interiéru si lidé mohou sami přizpůsobit, ovšem větším problémem je veřejné osvětlení. Města a obce jej totiž regulují jen velmi pozvolna a lidé tak musejí najít způsoby, jak své domy co nejlépe odstínit proti světlu zvenku. Ve větších městech se tak neustále zvyšuje poptávka po instalaci kvalitních žaluzií a předokenních rolet,“ podotýká Jan Malysz ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou a distribucí stínicí techniky.

„Ideální variantou jsou poté automatické zatemňovací systémy, které nechávají prostor pro přirozené rozednívání, čímž napomáhají pozvolnému probouzení organizmu,“ dodává Malysz s tím, že obliba předokenních rolet a žaluzií roste. Důvodem je i skutečnost, že tento typ stínicí techniky pomáhá zvyšovat energetické úspory staveb, když v létě zabraňuje přehřívání interiérů a snižuje tak potřebu prostory klimatizovat.


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI