Inteligentní budovy ve světě:
Print

Tecomat Foxtrot jako komplexní systém pro řízení inteligentních domů a budov

-- Pátek, 21 září 2012

Uslyšíme-li někde název inteligentní dům, ne každý bude mít tušení, o čem je řeč. Něco nám pravděpodobně bude říkat energeticky úsporný dům, ale co může být na domě inteligentního?

Představte si, že se vracíte o den dříve z dovolené a nechcete se vrátit do studeného domu. Zavoláte babičce, ať vám zajede zapnout kotel? Jistě, i takhle se to dá řešit, ale jednodušší a levnější je poslat jednu SMS a váš inteligentní dům udělá, co jste mu právě řekli, tedy v tomto případě začne topit na vámi požadovanou teplotu.

Odjeli jste do práce a nejste si jistí, zda jste nenechali někde svítit?

Maličkost – podívejte se odkudkoli, třeba iPhonem či iPadem, co se v domě děje: která světla svítí, která ne, ale také které elektrické spotřebiče jsou zapnuté či vypnuté. A nejenom to. Kromě sledování můžete vše jednoduše odkudkoliv ovládat. Takže ať jste kdekoliv na světě, máte celý dům pod kontrolou. A v případě, že máte v domě nainstalované kamery, tak do něj odkudkoliv na světě i vidíte. Nemusíte být ale ani zrovna daleko – stačí, když sledujete v obývacím pokoji film a třeba v telefonu vidíte, co se děje v dětském pokoji, zda vaše ratolesti již spokojeně spí.

Kromě obrovského komfortu ovládání, který vám inteligentní dům přináší, jsou tady ale i další důležité výhody. Jednou z nejdůležitějších je úspora energií. Inteligentní dům topí pouze tehdy a tak,  jak je potřeba, a stejně i svítí. A to podle naprogramovaných scénářů v závislosti na čase, teplotě, přítomnosti osob, počasí a podobně. Kamery nainstalované v domě mohou začít nahrávat pouze v případě, že máte v domě nezvaného hosta, což jej jednak pomůže vypátrat, ale hned se také spustí alarm a vám je okamžitě doručena SMS zpráva, že váš dům je narušen; případně jde tato informace na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury.

Co tedy inteligentní domy přesně jsou a co umožňují?

Inteligentními domy nazýváme takové domy, které mají tak zvanou inteligentní elektroinstalaci. Ta se od klasické liší tím, že ji tvoří jeden centrální mozek, většinou nazývaný centrální jednotka (malá krabička ve vašem rozvaděči), a řada čidel, spínačů a ovladačů či kamer rozmístěných ve vašem domě, které váš dům umějí řídit samy podle nastavených parametrů. Mohou fungovat po celá léta samy o sobě, podle počátečního nastavení odbornou firmou, a dávají vám, obyvateli vašeho inteligentního domu, nekonečné možnosti řídit v domě prakticky vše, co lze ovládat elektřinou.

Proč Tecomat Foxtrot?

Tecomat Foxtrot jako komplexní řídicí systém vám v oblasti řízení inteligentních domů a budov umožní ovládat ve vašem domě prakticky veškeré technologie. Topení, jednotlivá světla nebo různé světelné scény, libovolné elektrické spotřebiče, žaluzie přes bazén, zavlažování zahrady, a také váš hudební systém či televizi a video. Způsobů, jak váš dům můžete ovládat, je celá řada. Samozřejmě i v inteligentním domě zůstávají klasické vypínače a ovladače, ale přidávají se k nim možnosti ovládání dotykovými panely, vaším chytrým telefonem, iPhonem či iPadem, televizí, notebookem či počítačem na internetu.

Přes tato zařízení vidíte do svého domu, co se kde děje, co a kde je zapnuté či vypnuté, kde se topí, svítí a jaká je kde teplota, popř. vidíte kamerou přímo dovnitř. Byť to může na první pohled vypadat složitě, je to jednoduché a zábavné. Ovládání lze sestavit tak, aby bylo intuitivní, takže jej zvládne každý, dokonce třeba i dítě. Nakonec kdyby to tak nebylo, těžko by takové systémy mohly být ve světě tak oblíbené. Ano, systémy inteligentních elektroinstalací jsou ve vyspělém světě velmi rozšířené a své místo na trhu a oblibu si získávají i u nás.

Na světě existuje více výrobců řídicích systémů a jedním z nich je česká společnost Teco a.s. z Kolína, která patří již řadu desetiletí k předním výrobcům programovatelných automatů pro řízení průmyslových aplikací. Tyto zkušenosti z fi rma zúročila a před několika lety vyvinula vlastní systém inteligentní instalace Tecomat Foxtrot, který se během pár let podařilo úspěšně nasadit do mnoha rodinných domů, ale i penzionů, hotelů a komerčních budov v Evropě i Asii. Průmyslový základ systému Foxtrot přináší do řízení vysokou spolehlivost a životnost řídicího systému i pro váš dům.

Obrovskou výhodou Foxtrotu je jeho otevřenost vůči technologiím a dalším systémům, možnost volného programování podle světové normy IEC 61131-3 nebo intuitivního parametrizování funkcí (u typických funkcí v budovách), díky čemuž zvládne systém naprogramovat či nastavit běžný programátor řídicích systémů kdekoliv na světě, v případě parametrizace systému i běžný technik. Možnosti funkcí Foxtrotu jsou díky volnému programování prakticky neomezené, takže řídicí jednotka Foxtrotu bývá použita na doplnění jiných a většinou mnohem dražších systémů pro použití funkcí, které ostatním systémům chybí.

Většina systémů inteligentních elektroinstalací se instaluje do novostaveb, protože instalovat kabely v hotovém domě není příliš šťastné, ale inteligentní systém Tecomat Foxtrot má na rozdíl od mnoha dalších systémů možnost řídit váš dům i bezdrátově. Proto jej můžete nasadit ve vašem domě i bez nákladného sekání do zdí. Tuto výhodu nakonec ocení i majitelé novostaveb, když budou chtít inteligentní systém řízení domu, provedený pomocí kabelového rozvodu, v budoucnu jakkoliv rozšířit bez viditelných zásahů do interiéru.

A ještě jedna věc závěrem…

Řídicí systém Tecomat Foxtrot s periferiemi řad CFox a RFox je cenově tak dostupný, že se instaluje i do standardních rodinných domů. Výhody domácí automatizace si proto může dovolit i běžný zákazník! Pro více informací o systému doporučujeme stránky www.ovladejsvujdum.cz, kde naleznete i seznam autorizovaných instalačních fi rem, na něž se můžete v případě zájmu o Foxtrot obrátit. Ty vám podrobně představí všechny možnosti a funkce systému a také konkrétní realizované domy, abyste maximálně využili možnosti, které vám Foxtrot přináší.

Teco, a. s.
www.tecomat.cz

 

Autor: Petr Ovčáček

 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
EPLAN Efficiency days
2018-05-22 - 2018-05-22
Místo: Clarion Congress Hotel Ostrava, Zkrácená 2703, Ostrava – jih
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI