Inteligentní budovy ve světě:
Print

Systémy automatizace chceme ovládat především vytápění a větrání

-- Pondělí, 17 prosinec 2012

Jádrem každé inteligentní budovy je systém automatizace. I proto jsme první
z řady průzkumů, které pro vás připravujeme, zaměřili právě na systémy
automatizace. Na českém trhu jich můžete najít celou řadu. Jaké z nich nejčastěji používáme? Co od systémů automatizace očekáváme? Podívejte se na výsledky ojedinělého průzkumu.

Systémy automatizace představují jakési živoucí srdce každé inteligentní budovy. Jsou jejím mozkem a uživatelům usnadňují její správu, přispívají ke snížení spotřeby energie a zvyšují komfort bydlení. Zajímalo nás, jak se k systémům pro inteligentní budovy staví naši čtenáři – i proto jsme je poprosili o spolupráci a vyplnění ankety, která si dala za cíl zjistit, kolik příznivců inteligentních budov skutečně používá systémy automatizace, co od nich očekávají a jaké funkce jsou pro ně klíčové.

Věříme, že výsledky našeho průzkumu budou zajímavé i pro vás. Více než třetina respondentů, kteří se do našeho průzkumu zapojili, ve svém domě využívá některý ze systémů automatizace a 52 procent z nich o jeho pořízení uvažuje. To je jistě dobrá zpráva pro fi rmy, které se vývojem, výrobou a prodejem systémů pro inteligentní budovy zabývají.

Využíváte systému automatizace ve vašem domě?

34% ano   66% ne

 

Nepoužívate-li systém,  uvažujete o něm?

52% ano   18% ne  30% již používáme

Pro současné i budoucí uživatele systémů automatizace je důležité nejen jednoduché a intuitivní ovládání, ale také úspory energie. Nejdůležitější se respondentům jeví možnost ovládat prostřednictvím systému automatizace vytápění a větrání v domě. Nejméně hlasů pak dostala v průzkumu možnost řídit domácí elektrospotřebiče. Systémy automatizace se vyznačují širokou škálou funkcionalit.

„Systémem je možné ovládat žaluzie, vytápění, osvětlení, tepelná čerpadla, využívat informace ze solárních nebo fotovoltaických systémů, řídit závlahu, EZS, audio, dohledový a přístupový systém,“ popsal funkce systému Loxone, určeného pro rezidenční bydlení, Milan Randl. Kromě praktických a každodenních záležitostí je pro uživatele příjemné, pokud si mohou prostřednictvím systémů pro inteligentní domy vytvořit v domácnosti i příjemnou atmosféru. „Vedle pohodlného ovládání celého domu umožňují systémy automatizace také snadný výběr hudby a fi lmů z centrálního úložiště (multiroom audio a video) nebo ovládání všech zařízení v obýváku jedním ovladačem,“ uvedl Martin Wokoun ze společnosti YATUN, která dodává americké systémy Control4.

K nejrozšířenějším systémům automatizace budov patří bezesporu KNX. Populární je také systém InsightHome, který „dobře zná“ 33 procent respondentů. Z oblasti automatizace budov je veřejnosti známý i řídicí systém Tecomat Foxtrot, který je nástrojem pro projektové, elektroinstalační a programátorské fi rmy. „Ty jsou schopny na jeho základě samy zákazníkovi vytvořit řešení na míru, uzpůsobit mu logiku a grafi ku ovládání přes vypínače, ovladače, TV či mobilní telefon nebo dnes populární tablety zároveň. Jsou schopny mu vyřešit jakékoliv kombinace zdrojů a spotřebičů tepla, chlazení, fotovoltaiky nebo i větrné elektrárny,“ uvedl Petr Ovčáček ze společnosti Teco.

Cena není rozhodující, vedou úspory energie

Snížení ceny systému automatizace by k jeho pořízení motivovalo 21 procent respondentů, zatímco pro celých 46 procent odpovídajících jsou rozhodující úspory energie. Přesto jsme se firem zeptali, na kolik systémy automatizace vyjdou. Nutné je podotknout, že cena vždy odpovídá rozsahu inteligentní instalace a použitým prvkům. „Každý dům je jiný, takže cenu není možné paušalizovat. Velmi hrubě se dá říci, že ceny našich instalací se pohybují od 50 000 korun bez DPH, přičemž horní hranice prakticky není omezena. Výjimkou nejsou rozsáhlé aplikace v řádu nad milion korun u luxusních rozsáhlých rezidencí, či ještě dražší aplikace v sektoru administrativních budov a podobně,“ vysvětlil Ovčáček. K ceně samotného systému je třeba připočítat také cenu jeho instalace. „Pokud vezmeme modelový příklad klasického rodinného domu o ploše 150 m2, tak při plné automatizaci můžeme mluvit o částce přibližně 50 až 70 000 korun za naše produkty. Když přičteme cenu za instalaci, dostáváme se na částku do 200 000 korun s DPH,“ uvedl Randl.

V této cenové konfiguraci může uživatel počítat s ovládáním žaluzií, osvětlení (včetně stmívání), tepelného čerpadla, fotovoltaiky, garáže, příjezdové cesty, topení, vybraných zásuvek a přístupového systému. Intuitivní ovládání domácnosti Úspory energie sehrály prim i v další otázce naší ankety – za důležité je v souvislosti se systémy ovládání inteligentních domů považuje 61 procent respondentů. V těsném závěsu se umístilo intuitivní ovládání, které je důležité pro 60 procent z nich. Většina z nich přitom preferuje operační systém Windows (56 procent). Chytrý telefon jako nástroj ovládání svého inteligentního domova preferuje 34 procent respondentů a tablet 31 procent.

Nutno podotknout, že takřka všichni respondenti vyžadují, aby funkcionalita byla možná na všech uvedených přístrojích. Tento graf vyjadřuje spíše osobní preferenci zařízení. „Tím nejzákladnějším a člověku nejpřirozenějším způsobem je ovládání přes tlačítka (vypínače). Když pominu automatické funkce (kterých bychom měli využívat maximálně), tak tento způsob převládá a troufám si říci, že převládat ještě nějaký čas bude. Není totiž pohodlné chodit po domácnosti s mobilním telefonem a rozsvěcet si světla nebo vytahovat žaluzie,“ uvedl Randl. Dalším způsobem je použití webového prohlížeč, zařízení s OS Android nebo iOS (iPad, iPhone, iPod).

„Jako uživatel bych určitě nešel cestou drahých vestavěných dotykových panelů, ale zvolit bych iPad, který neslouží pouze jako centrála pro ovládání domácnosti, ale dokáže nabídnout mnohem více. Můžete si na něm prohlížet foto, surfovat na internetu nebo psát maily,“ dodal. Ovládání inteligentního domu, stejně jako systémy automatizace obecně, prochází neustále inovací. „Největší novinkou letošního roku je kompletní videointerkom založený na VoIP. Můžou vám zazvonit z venkovní hlásky na libovolné panely v domě, můžete si volat mezi panely, včetně obousměrného obrazu a zvuku,“ uvedl Wokoun. Zajímavou novinku chystá i společnost Teco. „V současnosti pracujeme na převodníku na KNX, který bychom rádi uvedli na přelomu roku.

Tímto by naši zákazníci měli možnost připojit do systému Foxtrot libovolné ovládací prvky systému KNX, kterých je mnoho v nejrůznějších designech a cenových hladinách. A naopak pro zákazníky, kteří mají v domě jednoduché řízení postavené na systému KNX, by přibyla možnost připojit k jejich stávajícímu systému centrální modul Foxtrotu a získat možnost logování událostí, dálkový přístup k ovládání jejich systému přes internet, TV, chytré telefony, tablety a podobně a řadu dalších funkcí, které umožňuje systém Tecomat Foxtrot.“ V redakci se již nyní těšíme na další podobný průzkum, který připravujeme. Bude více než zajímavé sledovat, kam se trh s inteligentními budovami a systémy automatizace posune, jaké novinky se objeví a zda se u uživatelů setkají s úspěchem.

Odpovědi všech dotázaných výrobců/dodavatelů jednotlivých řešení v plném znění i všechny grafy naleznete v HTML verzi článku na www.inbudovy.cz.

Autor: Jana Poncarová

 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2021 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI