Inteligentní budovy ve světě:
Print

Rekonstrukce pražské vily zaujala v zahraničí

-- Úterý, 10 březen 2020

Společnost BACS s.r.o. v loňském roce zrealizovala inteligentní elektroinstalaci v rámci kompletní rekonstrukce pražské vily. Z původního požadavku ovládání teplot v jednotlivých místnostech a dodání audio-vizuální techniky vznikl dvouletý projekt s integrací veškerých funkcí domu do systému KNX. Samotný průběh a konečný výsledek zaujal zahraniční média ze všech realizací uvedených na portálu mezinárodní asociace nejvíce. Rozhodli se mu proto kromě podrobného popisu věnovat také titulní stranu svého zimního vydání.

Jedinečný projekt

Prvotní požadavek na zónové řízení vytápění a vytvoření poslechové zóny absolutně nenasvědčoval tomu, v jak velký a komplexní projekt může tato realizace vyrůst. V průběhu prvotních konzultací s investorem však vznikly dotazy a návrhy na možné rozšíření. Vždy s cílem vytvoření co nejlepšího prostředí pro koncového uživatele.

Prvním požadavkem byla integrace osvětlení a vytvoření vizualizace pro ovládání přes PC a mobilní zařízení. Do tohoto prostředí byly následně zakomponovány řídicí prvky klimatizace a vzduchotechniky, stínicí techniky, oken i zabezpečovacího systému.

Kromě ovládání vytvořila společnost BACS s.r.o. kompletní síť senzorů pro kontrolu vnitřních a venkovních podmínek i samotného systému. Díky měření teplot v jednotlivých místnostech, ale i sauně, vířivce a rozvaděčích má uživatel i servisní technik možnost rychlé reakce a okamžité nápravy. Zajištěny jsou také funkce měření spotřeby el. energie a úniku vody pro jejich následné vyhodnocení a možnost provedení potřebných opatřeních k jejich úspoře.

Stále je prostor pro rozšíření

Vzhledem k průběhu realizace a stále narůstajícím požadavkům i přáním investora došlo k vytvoření kabelových i systémových rezerv. Jedním z hlavních doplnění je zálohované napájení, které svým specifickým zapojením kladl požadavky již na přípravu v rámci sestrojení rozvaděčů. Dalším zásadním rozšířením byla rezerva pro nabíjecí stanici elektromobilu. Ta znamenala navýšení dimenze přívodního kabelu a jeho kompletní výměnu.

Ostatní doplňky, jako ovládání střešních oken nebo integrace osvětlení bazénu a jeho atrakcí, byly řešeny pouze kabelovou přípravou. V tomto případě se tak jednalo o velmi jednoduchou podobu rezerv.

Důraz na design

Co však bylo jasné již od počátku, že bude kladen důraz primárně na design a použité materiály ve všech oblastech a fázích realizace. Finální souhlas k použití viditelných zařízení byl vždy na architektce a designerech. Konečným výsledkem zdlouhavého a podrobného výběru jednotlivých materiálů, vzorů a tvarů je však precizně sladěný interiér i v tom nejmenším detailu.

Titulní strana Hidden Wires

Jako mnoho dalších projektů z celého světa umístila společnost BACS s.r.o. i tento na portál mezinárodní asociace KNX. Tím vzácnější je výběr editorky britského magazínu o inteligentních budovách a technologiích Hidden Wires. „Projekt jsem do tohoto vydání magazínu vybrala z důvodu použitých technologií, velice moderního vzhledu a využití audio-vizuální techniky.“ popisuje Amy Wallington. Interiéry byly natolik zajímavé a kvalitní, že jeden z nich umístila autorka článku na titulní stranu. Popisu následně věnovala 3 kompletní strany, ve kterých dokázala perfektně popsat celý průběh realizace, cíl a vizi, překážky i zajímavosti. „V české republice je takováto realizace unikátní.“ dodává editorka magazínu a upřesňuje „Především v souladu audio-vizuální techniky, řídicího systému domu a designu. Jedinečné jsou také provedené přípravy na pozdější rozšíření systému, zejména pro motoricky ovládaný světlík.“

Článek o projektu je uveden v zimním čísle pro rok 2020, který navíc vychází pro každoroční mezinárodní veletrh ISE, letos konaný v Amsterdamu. O tomto českém projektu se dozví nejen všech 20 500 pravidelných čtenářů portálu www.hiddenwires.com, ale také přes 80 000 návštěvníků technologického veletrhu.


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2021 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI