Inteligentní budovy ve světě:
Print

Případová studie: Chytrý dům s Control4 na jižní Moravě

-- Pátek, 21 září 2012

Na první  pohled běžný rodinný dům v Holubicích u Brna skýtá v útrobách spoustu pohodlí a komfortu díky moderním technologiím. A také činí dům úspornějším a šetří energiemi.

Díky řídicímu systému Control4 je jeho obsluha snadná i pro děti majitelů. Čtyřletý syn si dokáže rádiovým ovladačem SR-250 zapínat světla a také pustit na televizi oblíbený kanál. Devítiletý syn umí ovládat pomocí iPadu a aplikace Můj dům z počítače celý dům, především si vybírat hudbu. Sami majitelé hodně oceňují hudbu na zahradě a v altánku, se kterou se zároveň pouští fontánky a jezírko. Když se majitelé do svého nového domu nastěhovali, začali postupně přicházet na drobnosti v jeho používání, které by zasloužily vylepšit. Nejprve přidali kvalitní zabezpečovací systém a kamery sledující vchod, rozsáhlou zahradu a také hlídající bazén kvůli dětem.

Hned první horké léto přibyla klimatizace – kvůli chybějící stavební přípravě jako tři nezávislé multisplitové systémy. Vzhledem k rozlehlosti domu se jim občas stávalo, že zapomněli vypnout nějaká světla, a také klimatizace vychladila dům, až po ručním zapnutí po jejich příjezdu. To jim na moderní dům přišlo málo, a tak začali hledat inteligentní řešení na ovládání domu. Souhrn požadavků na inteligentní dům nebyl úplně krátký – jednotné a jednoduché ovládání všech technologií v domě, včetně zpráv o jejich případných chybách, doplnění ozvučení pro pokoje, bazén a zahradu, videointerkom, řízení světel, brány, garážových vrat a žaluzií a také lepší regulace pro bazén.

Majitelé nakonec vybrali řídicí systém Control4 (www.control4.cz), který pro měření a regulaci (MaR) bazénu doplnili PLC jednotkou FOXTROT. K systému FOXTROT je dostatek čidel (vlhkost, teplota a další), která umožní vhodnou regulaci vnitřního bazénu, aby voda i vzduch byly vždy dost teplé a zároveň se zbytečně neplýtvalo energií. Srdcem systému je řídící jednotka Control4 HC-800 umístěná v 19“ racku v technické místnosti. Kromě řízení domu slouží HC-800 také jako 2 nezávislé zdroje hudby (mp3, FLAC, …) z centrálního úložiště.

Kromě ní je v racku také 8zónový zesilovač Control4, do nějž je zapojen ještě dvojitý AM/FM tuner – přece jen rádia musí hrát, i když náhodou vypadne internet. Rack také obsahuje HDMI matici 4x4 a sadu čtyř HDMI extenderů, které dostávají obraz do televizí v domě. Zdrojem obrazu je především mediaplayer XBMC, dále pak satelitní přehrávač a také ovládací menu Control4 z jednotky HC-800. Mediaplayer XBMC přehrává nejen fi lmy a rodinné fotografi e z centrálního úložiště NAS, ale také Youtube, trailery z Apple.com a spoustu dalšího obsahu z internetu.

Řídící jednotka HC-800 se pomocí Ethernetu připojuje na systém FOXTROT, přes RS-485 obousměrně ovládá klimatizace a pomocí prvků IO extender (nabízí RS-232, kontakty, relé a IR) ovládá hlavice pro topení, vrata, bránu, žaluzie a všechny ostatní prvky v domě. Kamery jsou IP, takže jejich živý obraz se dostává na panely a telefony a tabletu také po Ethernetu. Obývací pokoj má nejen kvalitní prostorové ozvučení 5.1, ale také vlastní zdroje obrazu. AV technika je umístěná v nábytku a zahrnuje kvalitní AV receiver INTEGRA, jednotku Control4 HC-250 a opět mediaplayer XBMC.

Pro ovládání majitelé využívají hlavně iPhony a tablety iPad, v bazénu a v koupelnách dotykové panely ve stěnách. V obývacím pokoji nejvíce využívají přehledné menu Control4 na velké televizi. Realizace proběhla na podzim roku 2011 a v létě 2012 byl dům doplněn ještě o novinku – videointerkom. Díky němu se z vestavných a také jednoho přenosného dotykového panelu mohou nejen podívat na živý obraz návštěvníka před brankou, ale také si s ním promluvit a případně mu odemknout.

Realizační firma
MŠ Company, s. r.o.
www.svabensky.cz
Miroslav Švábenský
tel.: +420 602 573 179 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Amper 2021
2021-03-15 - 2021-03-19
Místo: Výstaviště Brno

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2021 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI