Inteligentní budovy ve světě:
Print

Posvítili jsme si na: Bydlení budoucnosti

-- Úterý, 12 květen 2015

Představte si domov, který by se o sebe sám postaral a vyhlížel vás. Domov, který by při dešti sám zavřel okna, po setmění stáhl žaluzie, rozsvícením světel odstrašil potenciální nezvané hosty a přitom vám ještě šetřil peníze za energie. Myslíte, že je to nereálné? Potřebná technologie je dostupná již dnes. Pojďte se podívat do finských Helsinek.

Obyvatelé bytového domu „Adjutantti“ na předměstí finských Helsinek si na inteligentní bydlení již zvykají. Jejich dům je vybaven systémy automatizace, které vyvinula společnost ABB. Systémy dovolují sledovat spotřebu elektřiny, takže dokážou šetřit energie i peníze; světla a topení nezůstanou po odchodu z domu díky vypínači nikdy zbytečně zapnuté.

Bytový dům Adjutantti a další podobné stavby umožňují nahlédnout do obydlí budoucnosti – do takzvaného „inteligentního“ prostředí k životu, které svým obyvatelům poskytuje dříve nebývalou úroveň kontroly, bezpečnosti a pohodlí. „Smyslem našich řešení je vytvořit bezpečné, úsporné a pohodlné prostředí tak, aby pobyt doma představoval větší požitek,“ vysvětluje Tarak Mehta, vedoucí divize nízkonapěťových výrobků společnosti ABB.

Škála řešení pro ovládání budov od společnosti ABB si poradí se všemi přístupovými prvky domu i s osvětlením, vzduchotechnikou, zábavou, monitoringem budovy, žaluziemi a roletami a s internetovou (IP) telefonií. Pro představu, co všechno je možné, vytvořila společnost ABB pro své zákazníky a vývojáře webový portál, který dává představu o bydlení budoucnosti.

V dnešní době, kdy jsou technologie dostupné, představuje hlavní problém zajištění kompatibility jednotlivých systémů automatizace budov a rozmanitých zařízení, přístrojů a služeb na trhu. Společnost ABB proto spojila síly s firmami Bosch, Cisco a LG s cílem vypracovat jednotnou softwarovou platformu, která by umožnila společné fungování výrobkům různých značek v oblasti automatizace, zabezpečení a zábavy.

Tyto čtyři společnosti nedávno podepsaly memorandum o porozumění, a jakmile obdrží souhlas příslušných úřadů hospodářské soutěže, plánují vypracovat otevřený software a dát ho k dispozici všem výrobcům, softwarovým vývojářům a poskytovatelům služeb. Připravovaný software by nejen sjednotil rozmanité služby v oblastech řízení spotřeby energie, zabezpečovacích zařízení a spotřební elektroniky, ale mohl by se také průběžně rozvíjet v mobilních aplikacích; tím by spotřebitelé získali další možnosti k ovládání svého životního prostoru.

Každý, kdo si v budoucnu koupí novou ledničku, pračku, otopnou soustavu nebo jiný typ elektrického spotřebiče, který tento software používá, může počítat se součinností a kompatibilitou tohoto výrobku s dalšími spotřebiči ve svém inteligentním domově. „Naším cílem je umožnit obyvatelům ovládat veškeré elektřinou napájené systémy a spotřebiče v domě nebo v bytě,“ říká Tarak Mehta.

Společnost ABB provádí neustálé inovace v oblasti inteligentního bydlení. Nedávno uvedla na trh své řešení vstupu do domu Welcome, které inteligentním přístrojům na dálku předává zvukové a obrazové informace. Za toto řešení převzala 15 mezinárodních designových cen včetně ceny Good Design Award z USA a německého ocenění „red dot“.

Více informací zde.


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI