Inteligentní budovy ve světě:
Print

Posvíceno na smart office, aneb světlem k produktivitě

-- Středa, 26 září 2018

Nové technologie přinášejí nepřeberné možnosti nejen v designu svítidel či stále účinnějších světelných zdrojů, ale i celou řadu praktických novinek, o kterých se nám dříve ani nesnilo. Ještě před pár lety by výraz „Human Centric Lighting“ nebo také „smart lighting“ zněl spíše jako ze scifi filmu. S rostoucím zájmem o koncept smart building se ovšem tyto pojmy dostaly do slovníku snad každého, kdo zařizuje byt, kancelář nebo jiný prostor. Jak ale tomuto konceptu rozumět? A jak chytře a zdravě svítit? 

Podobně jako u smart cities je koncept chytrých kanceláří založen na ekologické přívětivosti, inovacích, funkčním designu a snahách vytvořit prostředí, které se přirozeně přizpůsobí jeho obyvatelům, tedy zaměstnancům. Právě kanceláře bývají prvním místem, kde se trendy projevují. Vizionářské firmy usilují o efektivní a úsporná řešení, která by zároveň prospěla jejich zaměstnancům. Jedním z takových řešení je i fenomén Green office. Jedná se o nízkonákladový program zaměřený na změnu návyků na pracovišti, které snižují zátěž na životní prostředí. Výrazných úspor lze dosáhnout například úpravou osvětlení. “To totiž často tvoří až 30 % spotřeby elektrické energie v kancelářích. Nejsnazší možný způsob, jak ušetřit představuje výměna světelných zdrojů za LED nebo CFLs. Zároveň je třeba volit dostatečně kvalitní zdroje, neboť i v LED osvětlení jsou velké rozdíly – levná svítidla mívají podstatně horší parametry,” upozorňuje Daniel Černý, předseda představenstva společnosti Halla. 

Kvalitní osvětlení je navíc podle nedávného průzkumu společnosti provedeného agenturou IPSOS v pořadí čtvrtým nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím pracovní výkon zaměstnanců. Podle průzkumu si přitom v Česku 40 % zaměstnanců na osvětlení stěžuje. Studie výzkumníku z Cardiffské univerzity zase vypovídá, že pracovníci v kancelářích s takzvaným biophilickým designem, tedy designem, který respektuje spojení člověka s přírodou co se rostlin nebo i přírodního osvětlení týče, jsou o 15 % produktivnější, než skupina v kanceláři bez rostlin a nevhodným umělým osvětlením.  

Chytré vychytávky 

Tam, kde není dostatek přirozeného osvětlení, pomůže Human Centric Lighting.  Změnami intenzity a teploty světla dokáže kopírovat přirozenou sluneční aktivitu a svítit v souladu s cirkadiánními rytmy. Navazuje tak na výzkum vědců Jeffreyho C. Halla, Michaela Rosbacha a Michaela W. Younga, kteří získali v roce 2017 Nobelovu cenu za lékařství v oblasti objevu molekulárních mechanismů kontrol cirkadiálního rytmu. Správně nastavené osvětlení pomůže snížit u zaměstnanců únavu a naopak zvýšit produktivitu. Soustředění a vyšší aktivitě pomáhá studená barva světla, uvolnění a odpočinku pak spíše teplé odstíny. Systém lze nastavovat jak individuálně, tak pomocí čidel, která automaticky reagují na přirozené osvětlení a podle něj intenzitu a barvu světla upravují,” popisuje Daniel Černý. To je dle průzkumu u zaměstnanců velmi žádané. Tři čtvrtiny z nich by si přálo, aby intenzita světla přirozeně reagovala na dávku denního světla a svícení tak bylo co nejpřirozenější. 

Vedle Human Centric Lighting nachází v kancelářích využití i řada dalších smart technologií z oblasti ovládání svítidel – ať již jde o různé řídící systémy, aplikace v telefonech či detektory pohybu či časovače. “Výhody nových technologií jsou jasné – uživatelům nabízejí jednodušší a intuitivní ovládání, respektive dokáží se obejít i bez zásahu člověka. Čidla detekují přítomnost osob, a podle toho světlo automaticky ztlumují či naopak rozsvěcejí – ať již jde o jednotlivá svítidla či celé systémy. Komunikovat spolu mohou všechna svítidla a udržovat tak místnost vždy ideálně nasvícenou. V neposlední řadě pak tyto novinky mohou dále přispívat ke snížení výdajů za elektřinu,” doplňuje Daniel Černý. 

Některé vychytávky pak souvisejí čistě se změnou přístupu a výrobních možností. Svítidla tam nemusí sloužit jen jako zdroj světla, ale mohou nabízet i zdroj pro USB napájení, závěsné systémy či zlepšovat akustiku. V Halle například na posledně zmíněném spolupracují s designérem Matyášem Kočnarem a vyvíjejí koncept svítidel vyrobených z materiálu, který pohlcuje zvuk. Výhody takových svítidel přicházejí vhod především v open space kancelářích, kde pomáhají zlepšit akustický komfort, a tím i soustředění zaměstnanců. A další novinky budou bezesporu brzy následovat, neboť světelný průmysl prochází poslední dobou vskutku velkými změnami.


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody-Kanalizace 2019
2019-05-21 - 2019-05-23
Místo: Praha, Letňany - nová hala 3 a 4
MSV Nitra 2019
2019-05-21 - 2019-05-24
Místo: Agrokomplex Nitra
Moderní technologie v energetice
2019-05-28 - 2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI