Inteligentní budovy ve světě:
Print

Není inteligentní dům jako inteligentní dům

-- Pátek, 21 září 2012

Zájem o chytré bydlení u nás roste. S rostoucí poptávkou zcela pochopitelně stoupá i nabídka. Inteligentní domy a byty na českém trhu nabízí celá řada firem, ale není inteligentní dům jako inteligentní dům.

V západních zemích Evropy je přibližně 40 procent nově budovaných nemovitostí připraveno na digitální domácnost; v České republice je to kolem dvou procent. Potenciál růstu tohoto segmentu trhu je minimálně desetinásobný. Přesvědčují nás o tom inovace v odvětvích, která již mají nebo budou mít na naše domovy vliv: iPhone a později především iPad nás naučily ovládat relativně složité aplikace naprosto jednoduše a intuitivně. Roste také obliba tzv. cloud služeb – vaše data již nebudou uložena ve vašem počítači či notebooku, ale budou v „oblaku“, tedy na internetu. Díky tomu k nim budete moci přistupovat z různých míst přes různá zařízení, jako je notebook, telefon, tablet, ale také auto nebo váš dům.

Nejlépe si to lze představit na vaší oblíbené hudbě: budete ji mít umístěnou jen na jednom místě a právě přes cloud služby ji budete moci poslouchat doma, v práci, v kanceláři nebo v městské hromadné dopravě či na dovolené. V komoditách, které se prodávají desítky let (jako jsou například automobily), je trh vysoce segmentovaný, panuje všeobecné povědomí o výrobcích, značkách a cenových relacích. K současným automobilům máme vysokou důvěru a automobilky neprodávají „auta“, ale jednotlivé, konkrétní modely. Trh s inteligentními domy je ale zcela nesegmentovaný. Lidé mají minimální povědomí o výrobcích a značkách, velmi vágní představu o cenách a kvůli různým mýtům relativně nízkou důvěru v systémy domácí automatizace.

Tuto situaci bohužel podporují i sami dodavatelé těchto systémů, kteří nabízí „inteligentní dům“ (tedy „auto“), místo aby prodávali konkrétní řešení a značku. Proto se můžete dočíst, že chytrou domácnost můžete mít za 150 tisíc korun nebo také za 1,5 milionu. V čem je rozdíl? Je to dáno tím, že každý výrobce nebo dodavatel pod označením „inteligentní dům“ nabízí něco jiného. Pro jednoho je to například pojem pro proprietární a základní řízení světel a pohonů, radiátorů a chytřejší ovládání televize, to vše díky klasickým „centrálním systémům“, postavených na PC s Windows.

Pro druhého je to však komplexní systém domácí automatizace, který je postaven na desítky let vyvíjeném, robustním a naprosto spolehlivém průmyslovém počítači (podobném tomu, jaký máte ve vašem autě a ani o něm nevíte) a který kromě výše uvedeného zahrnuje řízení zabezpečovacího a kamerového systému, měření a regulaci celé nemovitosti, špičkovou distribuci hlasu, obrazu a zvuku a v neposlední řadě vysoce zabezpečenou vzdálenou správu. Je tedy zřejmé, že tyto systémy budou násobně dražší. Za vyšší cenu však získáváte komplexní systém, spolehlivost, standardizaci, další vývoj, flexibilitu a záruku toho, že i za deset nebo dvacet let budou tyto systémy na trhu.

Segmentace a konsolidace trhu

Z výše uvedeného jasně plyne, že trh s inteligentními domy se musí segmentovat. Výrobci a prodejci těchto systémů budou nuceni precizněji budovat svoji značku, ukazovat možnosti, ale i omezení nabízeného řešení a jeho cenu. Je to ku prospěchu všech, kteří se na tomto trhu pohybují. Asi se všichni shodneme na tom, že na trhu je místo jak pro systémy za 150 tisíc, tak pro systémy za 1,5 milionu korun. Jen je potřeba zákazníkovi jasně představit daný produkt a značku. Konsolidace českého trhu s inteligentními domy již začala: v roce 2011 zkrachovaly dvě fi rmy zabývající se domácí automatizací.

Jedna z nich postavila systém domácí automatizace na vlastních komponentách a na proprietárním řešení, a to vše za velmi nízkou cenu. Vinou toho se pak dostala do fi nančních problémů a všichni její zákazníci teď mají zásadní problém. Nemají možnost servisu, výměny vadných komponent, dodatečných úprav atp. V některých případech je celý jejich dům nefunkční a jedinou možností je kompletní náhrada systému jiným řešením. K podobným případům bude docházet i v letošním roce a letech příštích. Je jen otázkou času, kdy na trhu zůstanou pouze spolehlivé značky a řešení. V současné době je proto velmi důležité pečlivě vybírat fi rmu a výrobce, kterým svěříte svoji domácnost.

Jak vybrat správný systém i dodavatele

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že na trhu jsou v zásadě dva typy fi rem. Jedním typem jsou výrobci. Tyto společnosti vyvíjejí a vyrábějí produkty domácí automatizace – elektronické prvky rozvaděčů, měřicí a řídicí prvky, centrální řídicí jednotky, maticové přepínače pro distribuci audia a videa atp. Druhou skupinu tvoří montážní firmy (pro jednoduché instalace) a systémoví integrátoři (pro komplexní dodávky). Ve většině obchodních modelů výrobní firmy nedodávají systémy přímo zákazníkovi, ale využívají autorizované montážní firmy, respektive systémové integrátory. Podobně jako výrobci aut přímo nedodávají, ale mají autorizované prodejce a servisy.

Před výběrem dodavatele, a tedy vhodného výrobce je dobré si udělat jasno, co od chytré domácnosti očekáváte. Rozhodně nejdůležitější je realizovat systémovou elektroinstalaci. Tím získáte:

■ přípravu na realizaci chytré domácnosti, kterou můžete provést hned nebo kdykoli v budoucnosti;

■ jistotu, že vaše nemovitost bude připravena na nejnovější trendy;

■ a v neposlední řadě zhodnocení celé nemovitosti.

Náklady na systémovou elektroinstalaci jsou nízké – představují okolo 20 procent navíc oproti té konvenční. V případě, že vaším cílem jsou především úspory, zaměřte se na systémy, které optimalizují a zefektivňují využívání energií. Máte-li však nemovitost větší (nad 200 m2), patrovou nebo skládající se z více budov (samostatná garáž, technické zázemí, zahradní domek atp.), je použití komplexního řídicího systému zcela namístě. V každém případě vezměte v úvahu tato základní doporučení:

■ Vybírejte výrobce a značky, které jsou na trhu desítky let, mají dostatečné zázemí a vysokou pravděpodobnost existence po celou dobu, kdy budete dům užívat.

■ Vybraný systém by neměl být proprietární, ale postavený na světových standardech a měl by být dostatečně otevřený.

■ Volte takové fi rmy, které umějí dodat vše na klíč – konzultace, návrh, projektovou dokumentaci, kabelové rozvody, osazení a naprogramování rozvaděčů, realizaci měření a regulace, implementaci chytré domácnosti (programování celého systému), distribuci hlasu, zvuku a obrazu a samozřejmě následný servis.

■ Dbejte na to, aby fi rma měla na všechno své lidi a nenajímala si na jednotlivé části realizace externí fi rmy nebo řemeslníky.

■ Prověřte si, že systém, který společnost nabízí, nabízejí i jiné společnosti v oboru (montážní fi rmy nebo systémoví integrátoři – viz výše). To zaručí, že v případě krachu vybrané fi rmy máte jistotu, že máte kam jít; podobně jako když zkrachuje jeden autorizovaný servis na vaše auto a vy můžete jít do jiného.

■ Žádejte od dodavatele reference a posuďte, zda odpovídají vašim představám o rozsahu automatizace. Požádejte o kontakty na majitele již hotových realizací a zeptejte se jich, jak jsou s realizací a přístupem fi rmy spokojeni.

■ Trvejte na předvedení systému v již hotovém domě/bytě – nespokojte se s ukázkou v nějaké kanceláři nebo s chválou překypujícími fi remními internetovými stránkami. Společnost Insight Home vybudovala v Praze 4 Centrum inovací pro technologie inteligentního bydlení (www.CITIB.eu), v němž si můžete prohlédnout nejnovější trendy digitální domácnosti. CITIB patří mezi 25 prestižních realizací systému AMX na celém světě. Prohlídku si můžete domluvit na telefonu 604 44 99 99 nebo na info@InsightHome.eu.

www.DigitalniDomacnost.cz
Jan Průcha, předseda představenstva
Insight Home, a.s.
www.InsightHome.eu

 

 

Autor: Jan Průcha

 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2021 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI