Inteligentní budovy ve světě:
Print

Nedobytná pevnost. Podívejte se do zákulisí jednoho z nejmodernějších datacenter ve střední Evropě

-- Pátek, 23 červen 2017

Data jsou jedním s nejdůležitějších a nejvíce chráněných aktiv, kterými firmy disponují. Vzhledem k bezpečnosti, dostatečnému zázemí, potřebné odbornosti a komplexnosti služeb klienti stále častěji svěřují své bohatství – v podobě dat – do rukou datových center. Proto musí špičkové datacentrum splňovat řadu bezpečnostně technologických aspektů. Jaké to jsou se dozvíte níže nebo na videu, kde můžete nahlédnout do útrob jednoho z největších datacenter v ČR. 

Datové centrum ServerPark je postaveno jako nedobytná pevnost s několika bezpečnostními zónami, vysokým plotem s ostnatým drátem a kamerovým systémem. Obvodové zdi jsou tvořeny patnáct centimetrů tlustými železobetonovými stěnami, všechny dveře jsou bezpečnostní a pancéřové. Stropy, podlahy i zdi jsou navíc protkány větším množstvím železobetonové výztuže pro vyšší odolnost před atmosférickou elektřinou. 

Bezpečná lokalita

Pro bezpečnost datového centra je bezesporu podstatná lokalita. Společnost VSHosting věnovala výběru vhodného pozemku pro své datacentrum ServerPark více než rok. Jako nejvhodnější nakonec zvolila průmyslovou oblast v pražské Hostivaři. Jedná se o lokalitu s dostupností velkého množství elektrické energie a páteřních optických sítí většiny operátorů, nehrozí zde záplavy ani jiná rizika z okolních budov (jelikož zde prakticky žádné jiné budou nejsou). Do datacentra jsou přivedeny tři vlastní optické trasy, takže tzv. fibercut neohrozí provoz. 

Zabezpečení dodávky elektrické energie

Dvě stavebně a požárně oddělené nezávislé trafostanice, které jsou pro maximální bezpečnost umístěny mimo budovu datacentra, umožňují řídit provozní riziko až na samotnou dodávku vysokého napětí. Tři motorgenerátory, všechny o výkonu 750 kW při maximálním 75% zatížení s nezávislými a oddělenými přívody do budovy, odpovídají požadavku pro provoz bez omezení. Při výpadku proudu z veřejné sítě přebírají plný provoz do 30 vteřin, po které udržují napájení datacentra včetně chlazení UPS. Pro maximální provoz jsou generátory záměrně od dvou různých výrobců a s různými motory. Režim provozu generátorů je 2N+1, přičemž minimální požadavek Tier IV jsou 2N (Tier IV je technologický standard, který dokládá maximální zabezpečení datacentra s dostupností 99,99 % Datacentra certifikovaná Tier IV jsou plně redundantní, co se týká elektrických okruhů, chlazení a sítě a jejich architektura odolá i nejvážnějším technickým incidentům, aniž by byla jakkoli ovlivněna dostupnost klientských serverů). 

Útroby datacentra – rozvodny, UPS, či chladící jednotky

Nejkritičtější částí ServerParku jsou rozvodny, které jsou plně automatizovány a dokáží se poprat až se třemi poruchami souběžně bez vlivu na provoz datacentra. Veškeré prvky v rozvodnách jsou v minimální redundanci 2N, některé dokonce ve 2N+1. Jako jedno z mála datacenter ServerPark navíc udržuje skladem všechny silové prvky.

 

Další nezbytnou součástí jsou UPS (zdroje nepřetržitého napájení), které udržují v chodu servery i chlazení v případě výpadku elektrického napájení do doby, než naběhnou generátory. UPS jsou dimenzovány na minimálně 30 minut (aktuálně udržují energii na více než jednu hodinu). UPS jsou provozovány dokonce v režimu 2N+2 a výrazně překračují požadavky stanovené certifikací Tier IV. Každá UPS disponuje třemi vlastními sadami baterií. 

Český unikát v oblasti zálohy chlazení prostřednictvím UPS

Nutností datacenter je dostatečné chlazení. ServerPark disponuje dvěma nezávislými strojovnami, které jsou provozovány v režimu 2N. Datový sál tedy chladí dvojnásobný počet klimatizačních jednotek, než je nutné pro základní provoz. Chlazení datacentra včetně kompresorů je navíc zálohováno vlastním systémem UPS, což je český unikát. Každá klimatizační jednotka je napájena ze dvou nezávislých napájecích větví s automatickým přepnutím. Datacentrum používá dlouhodobě ověřenou a spolehlivou technologii chlazení s efektivní regulací pomocí invertoru. 

V datovém sále není prakticky žádná jiná než IT technologie. Je to prostor s nejvyšším možným zabezpečením, servisní technici při údržbě například chlazení nemusí do prostoru datového sálu vůbec přistupovat. Servery jsou napájeny ze dvou zdrojů. Na datovém sále můžeme vidět i bomby s automatickým hašením.

 

Veškeré technologie dle požadavků Tier IV na nejvyšší úroveň bezpečnostních záruk

Veškerá důležitá technologie ServerParku je provozována dle požadavku Tier IV a některé klíčové části požadavky Tier IV dokonce přesahují. Navzdory tomu ServerPark certifikací Tier IV nedisponuje, jelikož ji považuje za nadbytečný časový i finanční náklad, raději prostředky investovali do lepší technologie. V tomto ohledu však ServerPark není výjimkou, svá datacentra se rozhodl necertifikovat Tier IV například Amazon. Na druhé straně ServerPark nesplňuje například požadavek Tier IV, aby bylo datové centrum umístěno v bezletové zóně, což je v Praze prakticky nereálný požadavek. Pokud tedy nechcete datacentrum stavět například na Pražském hradě nebo několika dalších místech. 

Video ze zákulisí datacentra s dalšími informacemi můžete zhlédnout zde: www.youtube.com/watch?v=5lHvzvU6BWY 

Více informací o společnosti VSHosting a datovém centru ServerPark naleznete na: www.vshosting.cz.


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
EPLAN Efficiency days
2018-05-22 - 2018-05-22
Místo: Clarion Congress Hotel Ostrava, Zkrácená 2703, Ostrava – jih
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI