Inteligentní budovy ve světě:
Print

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations

-- Pátek, 22 květen 2015

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations realizuje výzkum zejména v oblastech superpočítání a vestavěných výpočetních systémů. Provozuje nejmodernější technologie a služby, které zpřístupňuje českým i zahraničním výzkumným týmům. Velký cluster, který bude uveden do provozu v roce 2015, se zařadí mezi sto největších superpočítačů na světě.

Úkoly PRONIX a jejich řešení

V září 2014 byla v budově Národního superpočítačového centra IT4Innovations oficiálně spuštěna tzv. Stavba II, pro jejíž realizaci byla vybrána společnost PRONIX s.r.o. Stavba představuje kompletní vybudování non-IT technologií pro datový sál, ve kterém bude superpočítač umístěn.

Unikátní non-IT infrastruktura superpočítače zajistí provozní podmínky pro vysoké výpočetní výkony. Jedná se především o možnost přímého chlazení procesorů a pamětí superpočítače pomocí teplé vody. Díky této koncepci bude možné razantně snížit náklady na elektrickou energii na výrobu chladu. Navržené řešení umožňuje rovněž využití odpadního tepla k vytápění budovy a k přípravě teplé užitkové vody. Pro standardní IT technologii bude rovněž využito chlazení prostřednictvím studené vody a jednotek produkujících chlazený vzduch.

Záložní napájení se systémem DUPS

PRONIX připraví kromě chlazení i další potřebné technologie. Pro záložní zdroje s výkonem 2 500 kVA byla zvolena technologie dynamické UPS (DUPS). S využitím zálohy na hladině vysokého napětí bude docíleno minimálních ztrát v celém rozvodu napájení. Velké nároky superpočítače na kontinuitu provozu vyžadují topologii N+N, která znamená maximálně spolehlivé napájení celého systému. Autonomie datového centra je zajištěna palivovou nádrží o objemu 20 000 l, která umožňuje provoz při plném zatížení po dobu 40 hodin. 

Hašení se sníženým obsahem kyslíku

Jako protipožární ochrana provozu datového sálu bude využit systém preventivního hašení se sníženým obsahem kyslíku ve vzduchu, který však nijak neomezuje přítomnost obsluhy. 

Zabezpečení trvalých procesů centra IT4INNOVATIONS je klíčovým požadavkem celého projektu. Instalované technologie jsou voleny tak, aby splňovaly podmínku nejvyšší spolehlivosti a dostupnosti. Vysoké nároky na výpočetní výkony představují i mimořádné požadavky na výkon systému záložního napájení. 

Monitoring technologií datového sálu

Veškeré systémy budou rovněž opatřeny monitorovacími systémy a přehledně vizualizovány pro potřeby obsluhy. V běžném provozu, ale i v případě poruchy či odstávky, bude obsluha informována o aktuálním stavu všech komponent. Monitorovací systémy automaticky upozorní na vzniklé alarmové stavy, na které může obsluha bezprostředně reagovat. Ze sledovaných hodnot bude možné hodnotit i provozní náklady pro různá zatížení nebo jednotlivá roční období.

Přímé chlazení superpočítače teplou vodou a využití odpadního tepla pro provoz budovy 

Přímé chlazení procesorů a pamětí teplou vodou

Řešení chlazení aktivních prvků superpočítače je založeno na systému přímého chlazení teplou vodou kolem 30–50 °C. Ta je zaváděna přímo do procesorů a pamětí superpočítače, které ji konstantně ohřívají. Vodu je proto potřeba odvést a znovu ochladit. 

Využití odpadní tepla pro provoz budovy

Přebytek tepla je odváděn přes výměník tepla do rekuperačního okruhu ke kaskádě tepelných čerpadel, která vodu s vysokou efektivitou ohřívají až na 60 °C. Tato teplota je vhodná nejen pro vytápění budovy, ale i pro přípravu teplé užitkové vody.

Úspora nákladů na výrobu chladu

Systém chlazení teplou vodou spotřebovává také výrazně méně energie než při běžném chlazení procesorů vzduchem. Úspora energie se u podobných aplikací může pohybovat až v řádech desítek procent. Velkou výhodou systému chlazení teplou vodou je totiž vyšší teplota odpadní vody, která se u chlazení vzduchem pohybuje jen v rozmezí 12–17 °C. Navržené řešení proto podstatně zefektivní rekuperaci veškeré využitelné energie a využití systému freecoolingu během letního období. 

Voda jako chladivo má výrazně větší schopnost zachytit a lépe odvést přebytečné teplo než vzduch. Účinnost je u podobných aplikací uváděna až v řádech tisícinásobků. Přesnější hodnoty úspor a účinnosti závisí na celé řadě proměnných, jakými jsou výkony IT technologií, roční období nebo aktuální počasí.

Výhody navrženého řešení

Díky této koncepci bude tedy možné snížit náklady nejen na elektrickou energii na výrobu chladu IT technologií, ale i na provoz celé budovy. Uvedené řešení také znamená maximální snížení dopadů na životní prostředí.


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Amper 2021
2021-03-15 - 2021-03-19
Místo: Výstaviště Brno

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2021 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI