Inteligentní budovy ve světě:
Print

Kvalitně svítit, kvalitně se vzdělávat

-- Úterý, 05 září 2017

Denní světlo hraje v našem životě nezastupitelnou roli. Ovlivňuje naši produktivitu, náladu i celkové zdraví.  Patrné je to zejména u dětí, což se odráží i v přísných normách pro přirozené i umělé osvětlení v zařízeních pro vzdělávání a výchovu dětí. Tím ovšem snahy o vytvoření přirozeného prostředí často končí. Na rozdíl od zahraničí, kde se stále častěji používají nové technologie pro zajištění příjemného umělého osvětlení, bychom v Česku moc příkladných realizací nenašli. Světlou výjimkou je v tomto ohledu pražská Montessori škola Andílek, která se rozhodla do svých tříd instalovat svítidla HALLA pracující na principu Human Centric Lighting.

Není světlo jako světlo
Většina dětí tráví podobně jako dospělí podstatnou část dne v uzavřených prostorách, do kterých sluneční světlo pronikne pouze v omezeném množství. Nejproblematičtější bývá situace v zimě, kdy je přirozeného osvětlení největší nedostatek, ale často se zapomíná, že má řada budov problém s dostatkem přirozeného světla po celý rok. V současné době se již dá situace řešit pomocí nových technologií. Nedostatek denního světla v interiérech lze nahradit umělým osvětlením pomocí Tunable White svítidel pracujících na principu Human Centric Lighting. Taková svítidla umožňují dokonale kopírovat přirozenou sluneční aktivitu, a to přizpůsobením teploty a intenzity světla cirkadiánnímu rytmu – od teplé barvy ráno, přes studenou ve dne a zpět k teplé večerní. V Česku jde o novinku, která se zatím využívá spíše jen v kancelářských prostorách, zatímco ve Skandinávských zemích či Velké Británii se řídící systémy, které regulují hodnotu osvětlenosti podle venkovního světla používají běžně i ve vzdělávacích institucích," popisuje Daniel Černý, předseda představenstva společnosti HALLA.

Pilotní projekt

První českou vzdělávací institucí, která se rozhodla využít předností přirozeného osvětlení Human Centric Lighting je Montessori škola Andílek na Praze 5. Není přitom náhodou, že jde právě o instituci, která se zaměřuje na Montessori vzdělávání, neboť principem montessori je dětem poskytnout přirozené prostředí, v němž mohou samostatně pracovat a rozvíjet se. 

V jednotlivých učebnách jsou instalována svítidla SANT, jež světlo automaticky nastavují díky ovládacímu systému značky Helvar certifikovaného partnera DNA Central Europe. Instalovaný multisenzor měří množství denního světla a udržuje tak konstantní úroveň osvětlení v závislosti na dostupnosti denního světla, čímž zaručuje také úspory energií v umělém osvětlení. 

„Prostředí Montessori školy musí být připravené tak, aby odpovídalo potřebám děti určitého věku. Naprostým základem je přirozené osvětlení, které spolu s dalšími faktory umožňuje dětem rozvíjet do jejich plného potenciálu. Jsme městská škola a venku trávíme jen část své výuky, proto jsme uvítali instalaci osvětlení, které dokáže i během nepřízně počasí dopřát našim dětem přirozené denní světlo i v našich třídách,“ říká Hana Chramostová, ředitelka Montessori základní a mateřské školy Andílek.

Svítidla SANT v učebnách reagují pomocí čidla na venkovní světlo, a podle něj automaticky regulují osvětlení v interiéru

www.halla.cz

http://www.halla.cz/


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Technical Computing Camp 2018
2018-09-06 - 2018-09-07
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-18 - 2018-09-18
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-19 - 2018-09-19
Místo: Olomouc
PROMOTIC SCADA + eWON flexy workshop
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Hotel Absolutum Boutique Hotel, Praha
MSV Tour 2018
2018-10-01 - 2018-10-04
Místo: Výstaviště Brno

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI