Inteligentní budovy ve světě:
Print

Jednoduchá, ale podceňovaná součást domovních rozvodů vody

-- Pátek, 29 květen 2015

Zpětná klapka je velmi důležitá součást domovních rozvodů vody. Zamezuje totiž zpětnému proudění přes vodoměry, a tím i nepřesnému měření spotřeby. Instalace zpětných klapek je důležitá hlavně v domech s rozvodem studené a teplé vody, v nich je totiž nebezpečí zpětného toku větší. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás shrnuli několik situací, kdy může k zpětnému proudění v potrubí nastat.

V domě jsou instalovány rozvody teplé a studené vody

Problém zpětného proudění v rozvodech vody se může vyskytnout hlavně v domech, kde je instalován jak rozvod studené vody, tak i potrubí, v němž je rozvedena teplá voda z centrálního zdroje. „V rozvodech studené vody je zpravidla větší tlak než v rozvodech teplé vody, a dojde-li ke zpětnému proudění, tlačí se studená voda do potrubí s vodou teplou. V praxi pak vodoměr pro studenou vodu stále odečítá a vodoměr pro teplou vodu naopak přičítá spotřebu,“ popisuje nežádoucí stav Karel Hajman, produktový manažer společnosti ENBRA, která se mimo jiné zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby vody a tepla. „Řešení je přitom jednoduché – instalovat před vodoměr zpětnou klapku, která dovolí vodě proudit jen jedním směrem,“ doplnil Hajman.

Nekvalitní pákové baterie v bytech

Častou příčinou zpětného toku vody v potrubí jsou nekvalitní pákové baterie. Některé z nich mohou špatně směšovat teplou a studenou vodu a při jejich používání může k přetokům vody do potrubí s nižším tlakem docházet. V horším případě může nekvalitní baterie propouštět vodu mezi přítokem teplé a studené vody i v zavřeném stavu. Pokud není v bytě instalována zpětná klapka před vodoměry, je možné špatnou baterii odhalit podle mírně se otáčejících měřidel, i když v bytě není žádná spotřeba.

Zanesené perlátory

Na vzniku zpětného proudění vody v potrubí se mohou podílet také zanesené perlátory na vodovodní baterii v dřezu či umyvadle. Jejich jemná sítka se totiž mohou ucpávat usazeninami z vody. Vinou usazenin na sítku perlátoru pak voda nevytéká plně do volna, jak je to požadováno z hygienického hlediska, a může navíc docházet k zpětnému proudění do potrubí s nižším tlakem. Řešením je kromě instalace zpětné klapky také pravidelná kontrola správné činnosti perlátorů a jejich případné vyčištění.

Napojení pračky či myčky na vodovodní baterii

Problematické z hlediska vzniku zpětného proudění bývá také napojení pračky či myčky nádobí přímo na vodovodní baterii. To se podle odborníků často v domácnostech stává. V takovém případě rovněž není zajištěn odtok vody do volna a může docházet právě ke zpětnému proudění. V instalacích bez zpětné klapky pak dojde ke zkreslení naměřených hodnot spotřeby vody. „Zpětná klapka stojí jen několik desetikorun a jde přitom o poměrně praktickou a důležitou součást instalace rozvodů vody v bytech. Navíc výrazně ztěžuje případnou neoprávněnou manipulaci s vodoměrem,“ sdělil Karel Hajman, produktový manažer společnosti ENBRA.

www.enbra.cz


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha
Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI