Inteligentní budovy ve světě:
Print

Jak na spolehlivý přenos dat a ovládání prvků v bezdrátové síti?

-- Pátek, 29 květen 2015

Dnešní svět je stále sbližován a propojován, a stává se tak jedním velkým systémem, v němž je nutností efektivní komunikace a automatizace. Podobné je to i v případě komunikace věcí, výrobků a spotřebičů, které mohou být propojeny v bezdrátové síti. Bezdrátová komunikace přináší nemalou úsporu času, energií, zlepšení životního prostředí a pohody života.

Jak jednoduše udělat ze stávajícího elektronického výrobku bezdrátový? Jak můžeme zajistit spolehlivost u rozsáhlejších a složitých bezdrátových sítí? 

Ptali jsme se za Vás Vladimíra Šulce, ředitele firmy MICRORISC, která se zabývá výzkumem a vývojem bezdrátových technologií a sítí již více než deset let. MICRORISC má za sebou desítky patentů a za výsledky své práce obdržela mnohá ocenění (např. Zlatý Amper, IARIA Best Paper Awards, bronzová Firma roku,  Embedded World Award, Česká hlava).

Kde všude jsou bezdrátové sítě využívány? 

Všude, kam se podíváte. Naše bezdrátová technologie je využívána právě tam, kde je potřeba komplexních sítí. A tam, kde je třeba jednoduché použití bezdrátové komunikace. Příkladem jsou senzorické sítě, odečty dat z velkého počtu zařízení naráz (měřiče energií), ovládání budov a inteligentní města (sítě veřejného osvětlení, parkování), automatizace procesů…

Jak je možné podle Vás zajistit spolehlivost bezdrátových sítí?

Především záleží na tom, jak je taková síť koncipována. Několik let zkoumání, testování, ověřování a sbírání zkušeností od našich zákazníků prokázalo, že ideálním řešením komplexních sítí jsou bezdrátové MESH sítě (wireless mesh network, WMN). Systémy o stovkách zařízení díky nim fungují spolehlivě. Dokonce i v případě, že v cestě přenosu dat vznikne překážka.

Jaké je tedy kouzlo optimální cesty v síti?

Inteligentní MESH síťování je obsaženo v operačním systému bezdrátové technologie IQRF. Technologie díky tomu sama dokáže sestavit sítě pro správné fungování v požadovaném prostředí, vyhodnocuje optimální tok dat a hlásí poruchy v systému. Představte si síť, která přemýšlí za vás, ale také se sama na počátku sestaví či později obnoví v případě problému. Představte si síť, kde jednotlivé prvky mohou být ovládány jednoduše tokem dat – bez nutnosti toto programovat. Takovou síť, která funguje bez poplatků za provoz. 

To zní ideálně. Proč tedy MESH nepoužívají všichni?

Bezdrátové sítě mesh jsou algoritmickou výzvou, možnosti trasování komunikace totiž výrazně narůstají s počtem bodů v síti. Díky MESH topologii mohou být prvky propojeny několika alternativními cestami, čímž sítě získávají na robustnosti. MESH síť zajišťuje nejen bezdrátový přenos dat optimální cestou, ale i vícenásobné skoky. Před několika lety jsme vyvinuli IQMESH a tento způsob tvorby sítí se nám osvědčuje s každou novou aplikací.

A jaké jsou nároky na instalaci tak sofistikovaného systému? 

Technologie IQRF je zjednodušeně bezdrátová komunikace pro každý elektronický výrobek a jednoduchost jejího použití je její hlavní předností. Umožňuje velice snadno připojit výrobek do bezdrátové sítě a přes ni komunikovat. Důkazem je i nový CO2 detektor, který získal bezdrátovou komunikaci se sběrem dat na cloudu a byl uveden na trh za 7 týdnů. 

Bezdrátové moduly TR-72D

MICRORISC je zakládajícím členem IQRF Alliance. Co tato aliance přináší?

IQRF Alliance je mezinárodního sdružení výrobců elektroniky a systémových integrátorů poskytující kompatibilní bezdrátová zařízení a systémy (www.iqrfalliance.org). Mezi příklady aktuálně realizovaných projektů v Allianci patří např. interiérové osvětlení firmy Emission, veřejné a průmyslové osvětlení firmy Industry Solutions, CO2 detektory firmy Protronix nebo cloudové služby firmy CIS.

Myslíte, že je IQRF nejlepší a univerzální řešení bezdrátové komunikace?

Žádné řešení není univerzální a vhodné pro každou aplikaci, ani to naše ne. Myslím si, že největší přidanou hodnotu naší bezdrátové komunikace nejsou technologické vychytávky schované za patenty a složitými názvy, ale jednoduchost, se kterou může jakýkoliv výrobce udělat z jeho produktu výrobek o poznání chytřejší a univerzálnější, schopný bezdrátově komunikovat. 

www.microrisc.com
www.iqrf.org

Názor na IoT:

Každý z nás si již nepochybně zvykl na mobilní telefon, který umožňuje komunikaci mezi lidmi. S výrobky je to úplně stejné – pokud komunikujete, můžete reagovat na podněty či povely, nebo poskytovat informace. Přes bezdrátovou síť umožňujeme vzájemné dorozumění a spolupráci různých zařízení, která mohou být snadno ovládána, třeba přes Internet. Celý svět se za pár let změní a navzájem spolu nebudou komunikovat pouze lidé, ale různé výrobky, přístroje a zařízení, také však třeba kloubní náhrady v našich tělech. Naučit výrobky mluvit nemusí být žádná věda, pár příkladů ukazujeme také na DoItWireless.com.


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI