Inteligentní muzeum s čokoládou a marcipánem
-- Úterý, 19 březen 2013
Unikátní Muzeum čokolády a marcipánu vzniknulo minulý rok v T áboře. Kromě velmi zajímavých expozici disponuje také pokročilou technologií řízení budov včetně audio-video technologií. Základem je systém Control4, který muzeu jak snižuje náklady za energie a nároky na personál, tak oživuje mluvícími a pohyblivými postavičkami výstavky statických čokoládových figurek. Samotné odladění finálních detailů zabralo zhruba měsíc času (za plného běhu muzea).
Muzeum patří společnosti BonBon, která se specializuje na výrobu čokoládových a marcipánových specialit. Samotné muzeum je určeno jak dětem, tak dospělým. Nabízí nejen pohled do zákulisí čokolády, ale zároveň je také pěknou ukázkou možností inteligentního řízení Control4.
Samotné muzeum vzniklo spojením tří historických budov (celkem má 1000 m2) a obsahuje slavné táborské katakomby. Do nich se můžeme vydat hned za vstupem. Nalezneme v nich dýchající Babu Jagu, mluvící trpaslíky a také automatické sledování odvodu vlhkosti. Trpaslíci mluví v několika synchronizovaných zvukových smyčkách zajišťovaných audioserverem v Control4. Dýchání Baby Jagy zajišťuje přístroj, který je zapínán automaticky s provozem muzea. V samotných katakombách najdeme drenáž na kraji chodeb, vlhkost stéká do nádrže. Tam je sledována pomocí dvojice hladinových čidel a v případě potřeby Control4 spíná čerpadlo. Také sleduje, zda se hladina pohybuje v rozmezí obvyklém pro danou část roku a v případě abnormality systém upozorní obsluhu emailem.
Hlavním místem obsluhy je prodejní pult s nabídkou sladkých dobrot v kavárně v přízemí. Ze 7“ dotykové panelu Control4 umístěného na zdi lze volit mezi základními režimy provozu budovy, ovládat osvětlení, používat interkom, zjišťovat případném potíže a vybírat náladovou hudbu podle ročního období či probíhající akce. Na velké televizi nad panelem je možné na kamerách sledovat pohyb v celém muzeu a přes interkom pak případně upozorňovat nepřístojně se chovající děti či dospělé.
Dnes už je systém ustálený na 3 provozní režimy – Před-provoz, Provoz a Úklid. V režimu Provoz se osvětlení reguluje automaticky podle venkovního šera, pomocí Wake-on-LAN se zapnou počítače s videoprezentacemi a archivem obalů čokolád. Control4 rozhoduje, zda je výhodnější topit plynem či tepelným čerpadlem, nebo v případě potřeby zapíná klimatizaci. Pro ohřev užitkové vody jsou k dispozici střešní kolektory a pro ochranu budovy jsou žlaby a svody na střeše vyhřívané. Control4 rozhoduje podle informací o venkovní teplotě, vlhkosti a srážkách z meteorologické stanice, zda je bude vytápět.
Již ve čtyři hodiny odpoledne se začínají natápět koupelny, aby se s koncem směny v pět hodin mohli zaměstnanci umýt. S pátou začíná režim Úklid – v něm běží odtahové ventilátory v koupelnách naplno, osvětlení vitrín a čokoládová fontána jsou však už vypnuté. Také se vypnou televize (šetrně pomocí IR, nikoli pomocí spínané zásuvky), veškerá AV technika a také počítače (opět pomocí Control4 šetrně přes IP, nikoli zásuvkou, což by je poškozovalo).
Po odchodu všech zaměstnanců je dům pečlivě zastřežen, světla zhasnou a teplota v místnostech se sníží. Panu Hůlkovi, manažeru muzea, chodí upozorňující sms zprávy – pokud na ně nereaguje předepsanou odpovědí, tak spustí alarm a zavolá policii. Do muzea se může snadno vzdáleně podívat kamerami pomocí aplikace Control4 Můj dům na iPadu. Vzdálené připojení je řešeno pomocí VPN. Mimo provoz sleduje systém také vodoměr a při velkém odběru jej zavře – předchází tak škodám.
Hlavní mozek – řídicí jednotku HC-800 – nalezneme v 19” racku v serverovně spolu s doplňujícími pěti jednotkami HC-300 (každá má 2 nezávislé zvukové výstupy). Do jednotlivých zón jsou dle potřeby pouštěny pomocí Control4 16zónového maticového audio přepínače, za kterým už jsou pouze patřičné koncové zesilovače. Řízení světel, zásuvek a topení pak zařizují elektrické rozvaděče v jednotlivých patrech.
Realizační firma
MICROCOMP Plus s.r.o.
Nádražní 1153, 395 01 Pacov