Inteligentní budovy ve světě:
Print

Inteligentní bydlení přináší bezpečí, komfort a úsporu

-- Pondělí, 17 prosinec 2012

Vybrat systém pro inteligentní dům není snadné. Běžnému uživateli nějakou dobu trvá, než se zorientuje na trhu. Zeptali jsme se proto Dominika Hutečky ze společnosti Panliving, jak postupovat při výběru systémů automatizace a na co si dát pozor.

Systémů a řešení pro inteligentní domy je na trhu celá řada. Na co by se měl zákazník zaměřit při jejich výběru? Jaké parametry sledovat?

Systémů pro chytré a inteligentní instalace existuje opravdu široká nabídka, nicméně jen málokteré z nich je možné automaticky považovat za inteligentní dům a právě to je dělicí linie, kterou by měl klient sledovat. Výborný systém na ovládání multimédií naprosto nemusí zvládnout celý koncept inteligentního domu. Stejně tak systém špičkového měření a regulace nebude klientovi nabízet takový komfort a uživatelské rozhraní, které dnes může vyžadovat. Pokud klient opravdu požaduje inteligentní dům, pak nabídka zdaleka tak široká není, neboť dodavatel musí zvládnout dodat nebo úzce zkoordinovat komplexní problematiku od udávání povelů vytápění a rekuperace přes ovládání světel, stínění, systém zabezpečení až po multimediální síťový přehrávač. A to vše tak, aby účelně a inteligentně využíval různých funkcí napříč technologiemi. Samostatnou kategorií výběru je realizační firma – určitě je nutné vybírat si subjekt, který nabízí komplexní řešení a umí zajistit celý projekt od návrhu až po závěrečnou konfiguraci systému a samozřejmě servis včetně dalších klientských změn a rozšíření. Společnost by měla také zajistit spolupráci s dodavateli, koordinaci technologií a měla by rozumět technologiím na stavbě jako komplexnímu systému, se kterým pracuje a za který do velké míry i funkčně odpovídá.

Doporučujeme distancovat se od firem, které tvoří jen jeden člověk. Klient by se měl také zajímat o to, s jakými systémy firma pracuje. Mělo by se jednat o kvalitní, ověřené, stabilní a dostatečně otevřené systémy s dlouhodobou hardwarovou stabilitou, tedy se zaručenou kompatibilitou ne na rok či dva, ale ideálně pět až deset let. To se nicméně projevuje na ceně řešení a pak je na úvaze každého klienta, zda se vydá všanc „novince na trhu“ nebo low-costovému řešení, které nicméně doplácí na kvalitu komponent v čase, nedostatečné předprodejní testování či časté upgrady v průběhu provozu, které klienta zatěžují časově a někdy i finančně.

Jaké funkce zpravidla systémy pro inteligentní domy nabízejí? Co všechno umějí?

Tento obor naplňuje heslo: Nic není nemožné, jen to něco stojí. To, jaké funkce bude inteligentní byt či dům mít, záleží hlavně na klientovi a jeho přáních, protože možností je celá řada. Inteligentní bydlení není přirozeně jen o automatizaci jednotlivých prvků v domě, ale hlavně o tom, aby dům dokázal sám pracovat s informacemi, které mu poskytneme či si je zjistí, a podle nich uměl přizpůsobovat své chování. Mezi nejběžnější funkce patří ovládání osvětlení – tedy jeho stmívání, vytváření světelných scén, čidla přítomnosti, která rozsvěcují a zhasínají světla dle přítomnosti v místnosti a hlavně plynulé propojování denního a umělého světla tak, aby bylo dosahováno ideálních světelných podmínek.

Ovládání oken a stínění bývá integrováno se systémem vytápění, chlazení a rekuperace, aby umožňovalo co největší využití přírodních zdrojů energie a znatelnou úsporu. Inteligentní systém se využívá také pro správy a ovládání multimédií, kde uživateli nabízí např. centrální databáze, které jsou dostupné odkudkoli z domu, či multiroom audio, tedy přehrávání různé hudby v každé místnosti. Samozřejmostí jsou pak integrované subsystémy jako domácí videotelefon nebo sofi stikované měření spotřeby. Nedílnou součástí inteligentního bydlení je dokonalý přehled o všech procesech v domě a jednoduché ovládání jeho funkcí. I když je uživatel mimo dům, je informován o všech změnách či krizových stavech a může také na dálku chod domu řídit, například zavřít okna či zapnout saunu. Inteligentní dům je zabezpečen proti vloupání, postará se o sebe v případě nepřízně počasí a pomáhá chránit také členy domácnosti. Kromě samotného domu může systém řídit chod zahrady (osvětlení, zavlažování), bazénu, sauny, páry a jakékoliv další technologie v domě.

Vezměme v úvahu běžný rodinný dům – na kolik vyjde realizace inteligentního systému v domě (včetně instalace)?

Cena je vždy poměrně individuální – jako každá stavba a každý dům. Univerzálně lze říci, že bez elektroinstalace samotné se cena komplexní realizace běžného inteligentního domu pohybuje od 170 000 Kč do cca 350 000 Kč dle rozměrů domu. Horní limit samozřejmě není omezený náročností klienta, zejména v provázání s multimédii a jejich dodávkou. Velmi žádané jsou naopak instalace zaměřené na dílčí řešení související s ekonomií a ekologií provozu, které začínají i na 100 000 Kč a jsou optimalizovány na pasivní a nízkoenergetický standard. Jedná se zde hlavně o ovládání vytápění a ventilace s řízeným využitím alternativních zdrojů energie.

Máte představu, kolik energie je možné v inteligentním domě/ bytě uspořit?

Je těžké přesně vyjádřit úsporu, protože každý dům je jiný, ale může se pohybovat až do 40 % nákladů za energie. Jednotlivé domy či byty se liší nejen z hlediska konstrukčního řešení, ale také tím, že chování každého uživatele je specifi cké a dům se snaží spotřebu energií optimalizovat v závislosti na běžných aktivitách a požadavcích svých obyvatel. Výrazné úspory je možné dosáhnout komplexním procesem plánování domu již řízeného jako inteligentní, neboť takto se otevřou již v návrhu možnosti úspor plynoucích ze vzájemné provázanosti technologií.

Jaké doporučujete operační systémy a nástroje pro ovládání inteligentního domova?

Systém inteligentního domu musí bezpodmínečně běžet na průmyslových, odolných komponentech řídicího systému. Jinak není možné zaručit bezproblémový provoz a hlavně očekávanou spolehlivost po hardwarové i softwarové stránce. Z pohledu uživatele je dnes standardní a bezpodmínečná podpora iOS a Androidu, protože tyto platformy představují nejčastější prostředí, s nímž uživatelé každodenně pracují. Obecně stabilnější se ukazují produkty Apple, neboť Android nemá tak úzce svázaný hardware s operačním systémem. Podpora Windows 8 RT a nového Windows Phone je aktuálně ve vývoji. Zároveň považujeme za vhodné mít instalovaný alespoň jeden fixní dotykový panel v domě, o kterém všichni uživatelé vědí a který je vždy k dispozici, i když je iPad nebo jiný tablet nefunkční, nebo s ním někdo z uživatelů „omylem“ odejde. Tento přístup zvyšuje důvěru uživatelů v systém samotný a zároveň v kombinaci s ovládáním z jejich smartphonu a tabletů zaručuje, že mají přístup ke svému domovu opravdu odkudkoliv.

Jaké novinky a zlepšení pro uživatele chystáte?

Jednou z hlavních novinek je nové uživatelské rozhraní systémů PanLiving, které nasadíme od ledna 2013. Po bohatých zkušenostech posbíraných od klientů i zájemců o inteligentní domy proměňujeme koncept ovládání v duchu současných trendů s maximální možností přirozené optimalizace pro konkrétního uživatele.

Jednotící design a funkce budou respektovat optimální rozložení pro konkrétní zařízení od iPadu po iPhone, Androidy až po platformu PC a MAC. Z produktových řešení připravujeme nízkonákladové řešení pro pasivní domy PanLiving Light. Na tomto produktu spolupracujeme s vybranými společnostmi, které se zabývají realizací nízkoenergetických a pasivních domů. Jedná se o nenákladný, účelný systém s možnostmi rozšíření, který je zaměřen na úsporu energií a aktivní využití všech funkcí pasivního domu. V našich systémech určených pro rekonstrukce či již hotové interiéry jsme začali využívat nové ultratiché stínicí prvky ze sortimentu výrobce Lutron. Honeycomb QS rolety s bateriovým napájením mají dokonalou bezdrátovou integrací a všechny výhody rychlé a bezproblémové instalace, navíc bez nutnosti dosekávání nešťastného přívodního kabelu k roletám, což je světový unikát. 

 

Problematice inteligentního bydlení se Dominik Hutečka věnuje již od roku 2006, kdy se svou společnosti PanSystems s.r.o. začal vyvíjet systémy chytrého bydlení využívající především produkty americké fi rmy Crestron. V roce 2011 založil společnost PanLiving a.s., která navazuje na činnost a knowhow PanSystems s.r.o. V současné době nabízí zákazníkům kompletní systém PanLiving, poskytující inteligentní řešení pro domy, byty i rekonstrukce. 

Autor: Jana Poncarová

 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Functional Safety Engineer Training v Bratislave
2018-06-26 - 2018-06-29
Místo: Bratislava
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-25 - 2018-09-25
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Olomouc
PROMOTIC SCADA + eWON flexy workshop
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Hotel Absolutum Boutique Hotel, Praha
MSV Tour 2018
2018-10-01 - 2018-10-04
Místo: Výstaviště Brno

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI