Inteligentní budovy ve světě:
Print

Domotron ukázal revoluční systém domácí automatizace v bezdrátové verzi

-- Středa, 17 říjen 2018

Česko-slovenský scale-up Domotron, specialista na chytré domácnosti, nainstaloval své nové bezdrátové řešení do showroomu národní sklářské a designérské společnosti Lasvit, čímž byla odstartována spolupráce těchto dvou firem. V showroomu se nyní díky bezdrátové technologii ovládá osvětlení, stínění a topení. Každý si může jednoduše vyzkoušet, jak celý systém funguje. Díky nové bezdrátové technologii je již Domotron připraven k instalaci do všech domácností. Pro dokončení  vývoje a na výrobu prvních sérií hledá společnost další investory. Již druhé investiční kolo v hodnotě několika milionů eur proběhne do půl roku.

Česko-slovenský scale-up Domotron, který se věnuje vývoji vlastního řešení domácí automatizace, představil revoluční bezdrátové připojení domácích technologií. Prototypy bezdrátových modulů byly nainstalovány do pražského showroomu sklářské a designérské společnosti Lasvit, kde Domotron ovládá osvětlení, stínění a topení. Zákazníci si jej zde mohou na vlastní kůži vyzkoušet ještě před samotným uvedením bezdrátových modulů na trh.

„Naší vizí vždy bylo, abychom dostali skutečnou domácí automatizaci do významně většího počtu domácností, aby tato technologie nezůstala navždy jen výsadou prémiových rezidencí. Prvním krokem, který nám zabral několik let vývoje, byla standardizace systému. To proto, aby se každý projekt nemusel vždy programovat na míru, což je běžnou praxí v tomto segmentu. Druhým krokem je zbavení se závislosti na speciální kabeláži, která znemožňuje instalaci Domotronu do hotových domácností. Představením bezdrátové verze produktu tuto vizi naplňujeme,” přiblížil Martin Budaj, CEO Domotronu.

Bezdrátový systém si zachová 100% spolehlivost a funkcionalitu drátového řešení. To Domotronu umožní instalovat systém do již vybudovaných domácností, kde není možnost provést stavební úpravy potřebné pro kabeláž. „ Pro instalaci funkčního prototypu jsme hledali co nejzajímavější místo. Jsem nesmírně rád, že jsme našli shodu vizí právě s Lasvitem,” doplnil Budaj.

„V Lasvitu často a rádi při designování našich instalací využíváme moderní technologie a inovativní postupy. K našim nejznámějším kinetickým a dynamicky nasvíceným instalacím patří například ta v koncertní síni Prince Mahidola na univerzitě v Bangkoku nebo Dubajská opera. Proto vítáme, že náš showroom může demonstrovat řešení Domotromu, které již dnes přináší standard budoucnosti,“ vysvětluje Martin Zadák, Area Manager Lasvitu pro oblast Evropy.

Spolehlivá bezdrátová komunikace domácích technologií

Na rozdíl od většiny bezdrátových smart home řešení není Domotron postavený na Wi-Fi nebo Bluetooth, ale na frekvenci, která se používá na bezdrátovou komunikaci v průmyslu. „ Jedná se o komunikaci v pásmu s nižší frekvencí a tedy delší vlnou, což zaručuje lepší průchodnost skrze stěny a nepřerušitelnost komunikace,” vysvětlil Ján Zuštiak, technický ředitel Domotronu.

Dokončením vývoje bezdrátových modulů se komerční potenciál Domotronu zvýší stonásobně. „ V Evropě se ročně postaví přibližně 2,5 milionu nových rodinných domů a bytů, což byl dosud potenciální trh Domotronu. S bezdrátovým systémem se tento trh rozšíří z novostaveb na všechny domácnosti, kterých je jen v Evropě více než 220 milionů,” vysvětlil Alex Janušek, komerční ředitel Domotronu.

Propojením technologií prostřednictvím smart home systému Domotron získá showroom vícero výhod. Hlavní přidanou hodnotou je autonomní řízení připojených technologií. Na základě předem specifikovaných parametrů Domotron ovládá v showroomu např. fancoily, přičemž intenzita topení závisí na aktuálním rozdílu mezi nastavenou teplotou a reálnou teplotou v dané zóně a několika dalších faktorech. Díky meteostanici budou na dosažení nastavené teploty spolupracovat i žaluzie, které se v případě vysoké intenzity slunečního svitu otevřou, aby topení bylo co nejefektivnější. Spolupráce technologií bude pozitivně ovlivňovat i spotřebu energií v showroomu.

Systém Domotron také umožňuje uživateli vytvářet si inteligentní akce, díky kterým může ovládat několik technologií současně. V showroomu tak bude nastavena například příchodová nebo odchodová scéna. Při zavírání showroomu se jediným kliknutím vypnou všechna světla, změní režim topení a stáhnou se žaluzie. V běžné domácnosti se do takovéhle akce může přidat ještě například uzavření hlavního uzávěru vody, aktivování zabezpečovacího systému nebo jakákoliv jiná funkce integrovaných technologií.

Ovládací prvky

Manuální ovládání technologií v showroomu bude možné přes aplikaci v chytrém telefonu nebo tabletu, dotykovým tlačítkem Domotron nebo klasickými tlačítky od českého výrobce Obzor. Funkce nástěnných tlačítek bude možné kdykoliv v aplikaci změnit, což může být praktické při obměně světelné expozice nebo jiných změnách v showroomu.

Revoluční vlastností Domotronu v odvětví domácí automatizace je uživatelská možnost kdykoliv měnit nastavení jednotlivých technologií. Na rozdíl od konkurence, v Domotronu nepřichází uživatel ani integrátor do styku s žádným programovacím jazykem. Všechny technologie se nastavují v grafickém uživatelském rozhraní prostřednictvím modifikace parametrů, jako je čas, pohyb, intenzita osvětlení, hladina CO2, teplota, vlhkost vzduchu a podobně.

Pro ovládání showroomu, stejně jako jakéhokoliv jiného projektu z dílny Domotronu, jsou použity hardwarové komponenty, které pro Domotron vyrábí česká společnost Teco. Logika systému je uložena v centrální jednotce, což umožňuje ovládání technologií i bez připojení k internetu. Osvětlení, vnější žaluzie, radiátory a fancoily jsou připojeny k centrále přes různé aktory, přičemž hardware je zčásti umístěn v elektrickém rozvaděči a zčásti distribuován v rámci prostoru showroomu.

„ Řídicí systémy - hardware - vyvíjíme a vyrábíme kontinuálně přes 40 let a aplikuje se v nejrůznějších odvětvích průmyslové automatizace v 60 zemích světa. Kvalita a dlouhodobá životnost, která je nutná při automatizaci výrobních linek či ropných terminálů se dostává prostřednictvím Domotronu k běžným spotřebitelům a stejně tak k nim dorazí i bezdrátová varianta, kterou momentálně dolaďujeme, ” řekl Petr Ovčáček, obchodní ředitel společnosti Teco.

Nová investice zabezpečí globální expanzi

Domotron v horizontu půl roku plánuje zrealizovat již druhé kolo investice. „ Druhé investiční kolo v hodnotě několika milionů eur, z kterého budeme financovat dokončení vývoje, výrobu první série bezdrátových prvků a vstup na nové trhy, plánujeme provést v horizontu několika měsíců. Jednou možností je zrealizovat ho celé se současným investorem, fondem Bohemia Venture Capital, který má zájem se další expanze Domotronu významně účastnit. Druhou možností je pustit na palubu dalšího investora, který přinese společnosti strategickou výhodu při plánování rychlé expanze,” přiblížil plány pro novou investici Janušek.

www.domotron.com


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2021 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI