Inteligentní budovy ve světě:
Print

Co přinesla konference SMART BUILDING 2018 k tématům chytrých a šetrných budov?

-- Středa, 26 září 2018

Asociace chytrého bydlení připravila již 4. ročník konference SMART BUILDING, která se konala 12. září 2018 v hotelu Wellness Step v Praze. Až 14 řečníků představilo téměř stovce zájemců aktuální současný stav, trendy v odvětví i ukázky řešení, které pomohou dělat budovy chytřejší a šetrnější. 

„Těší nás, že se na konferenci podařilo spojit témata chytrých a šetrných budov, protože oba směry se vzájemně doplňují a mohou tak lépe dosáhnout společného záměru směřujícího k úsporám, energetické soběstačnosti a kvalitě vnitřního i okolního prostředí“, uvedl Jiří Konečný, předseda Asociace chytrého bydlení. Změny klimatu a nedostatek přírodních zdrojů představují velké výzvy pro celou společnost. Přibližně 30% celosvětových emisí skleníkových plynů a dokonce až 70% spotřeby energie ve velkých městech lze podle zprávy Navigant research 2017 připsat budovám. Budovy se proto mohou významně podílet na dosahování cílů chytrých měst. Díky správnému návrhu stavby a inteligentním technologiím mohou vést k výraznému snižování spotřeby energií a negativních dopadů v oblasti klimatu a veřejného zdraví.

Cílem šetrných budov je efektivní využívání energií, vody, obnovitelných a dalších zdrojů s ohledem na zdravé prostředí pro jejich uživatele. Chytré technologie v budovách jsou jedním z významných prostředků jak toho dosáhnout. Inteligentní budovy zahrnují širokou škálu oblastí, které jsou schopny propojit a zefektivnit - od energetické účinnosti a systémy pro obnovitelné zdroje energie, přes informační a komunikační zařízení, konstrukční prvky až po interakce budovy s jejími obyvateli. Podle odborných průzkumů mají inteligentní budovy až ztrojnásobit svůj podíl na trhu, který představoval 3,6 miliard dolarů v roce 2017 a do roku 2026 může dosáhnout až 10,2 miliard dolarů.

Kvalita vnitřního prostředí důležitá především pro to, že lidé v budovách tráví až 80% svého času. Stále více zaměstnavatelů považuje zdravé prostředí a atraktivitu svých kanceláří za konkurenční výhodu a uvědomuje si jeho vliv na pracovní výsledky a zdraví svých zaměstnanců. Jak by měla vypadat zdravá kancelář a jaká je realita dnes na pracovištích nebo také ve školách, prezentoval Tomáš Andrejsek, předseda České rady pro šetrné budovy. S čím se nejčastěji na pracovištích potýkáme, je nevhodné osvětlení, kdy světelné spektrum neodpovídá přirozeném biorytmu člověka, překračování limitů koncentrace CO2, nevyhovující tepelná pohoda, ergonomie pracovního místa i zatěžující akustika. Odborné studie WGBC prokázaly, že snížení celkové úrovně hluku na pracovišti ze 41 dB(A) na 35 dB(A) redukovalo množství chyb při práci na počítači o 52%. 

„Musíme se proto zaměřit nejen na koncepty nových budov, ale také využití stávajících starších objektů, kde je možné chytré technologie a řešení začlenit i dodatečně a zlepšit tak kvalitu prostředí a současně snížit energetickou náročnost budov“, uvádí Boris Kamenický, ELKO EP ve své prezentaci o vlivu IoT na vývoj inteligentních budov. Dnešní systémy budov by se měli dokázat přizpůsobit aktuálním, měnícím se potřebám uživatelů i potřebě komunikace v rámci konceptu chytrých měst. Většina stávajících budov je však stále ještě bez inteligentního řízení a IoT prvků, které výrazně mění možnosti automatizace a kontroly nejen v budovách, ale i v dalších oblastech. O širokém uplatnění IoT vypovídá také očekávaný 80% nárůst využití senzorů ve světě. Jiří Zdražil, zástupce Vodafone v prezentaci uvedl, že v roce 2025 bude kolem 5 miliard zařízení využívat mobilní IoT sítě a právě technologie NB-IoT, kterou představil, umožňuje připojení velkého množství zařízení do internetu věcí z různých oblastí průmyslu, přes chytrá města až po domácnosti. 

Šetrné a inteligentní budovy by měly být navrhovány od samého začátku v kontextu v celého jejího životního cyklu. Inspiraci pro tvorbu šetrných budov přinesl architekt Robert Leníček, který předvedl na několika různorodých projektech, jak probíhá nastavování správného návrhového procesu. K tomu, jak vytvořit rozsáhlý projekt, který v budoucnu co nejlépe zohlední požadavky uživatelů a přinese významné úspory při provozu, přispěli také řečníci ze společností Linkcity a VCES - David Labardin a Jakub Škaloud. Společně prezentovali možnosti BIM, informačního systému budovy, který shromažďuje komplexní informace o objektu a díky podrobné 3D vizualizaci všech prostor dokáže ještě před stavbou odhalit nedostatky, které by v budoucnu mohli přinést zvýšení nákladů. 

Návrh stavby by se však neměl zaměřovat jen na úspory energií, ale také na využití vody v budovách. Na možnosti hospodaření s vodou v návaznosti na certifikaci LEED a porovnání dalších certifikačních systémů prokazujících šetrnost budov, se na konferenci zaměřil Jaromír Krb, ze společnosti Crestyl. Energeticky úsporné stavby začínají nabývat stále více na významu, podle Studie developerských společností 2018 bude v příštích 5 letech 19% staveb splňovat podmínky pasivní budovy a dokonce tři čtvrtiny nových kancelářských projektů mají být postaveny v nízkoenergetickém standardu. 

K tématu úspor i nových technologií přispěl také provozovatel portálu Solarninovinky.cz pan Jaroslav Dorda, který představil trendy v oblasti fotovoltaiky v kontextu virtuálních elektráren, akumulace a sdílení energií a současně posluchače pozval na konferenci s výstavou Smart Energy Forum, připravovanou začátkem listopadu 2018. Společnost Atrea se k tématu zdravého vnitřního klima zaměřila na řízení vzduchotechniky, která v kombinaci s rekuperací v budovách pomáhá udržovat čerstvý vzduch a snižovat náklady zužitkováním odpadního tepla.  

S rozvojem IoT a všeho „smart“ je dnes mnohem obtížnější definovat co je chytré a není. Před několika lety jsme slyšeli jen o chytrých budovách a domácnostech, zatímco dnes je smart téměř vše. Slovo „chytrý“ ztrácí svůj význam a řešení, která jsou ve své podstatě skutečně inteligentní už tolik není. S ohledem na průnik techniky do každodenního života se řečníci diskuze pozastavili také u otázky generací a přijetí technologií.  Podle některých úvah je to právě naše generace, která se jim stále ještě brání, zato mladší generace „Z“ s technikou vyrůstala a je zvyklá na to, že je vše možné -  například ovládání různých zařízení z jediné aplikace chytrého telefonu nebo z obrazovky chytré televize, jak na konferenci předvedl Pavel Mizera ze společnosti Samsung. „Technologie, které mladí rádi používají ve svém soukromí, automaticky očekávají i na pracovištích a volném čase. Projektujte proto budovy s ohledem na generaci, které je určena“, uvedl David Jakubec ze společnosti AV MEDIA, který se zaměřil na tvorbu projektů kanceláří s využitím interaktivní audiovizuální techniky pro podporu spolupráce, kreativity a zapojení při pracovních schůzkách. 

Děkujeme všem partnerům konference, všem řečníkům a posluchačům a těšíme se na setkání na dalších akcích Asociace chytrého bydlení, která letošní ročník připravila ve spolupráci se společností Economia, a.s., pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva průmyslu a obchodu a České rady pro šetrné budovy. Celou akci si můžete připomenout ve fotogalerii a krátkém video spotu konference na stránce www.achb.cz/smartbuilding.


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Bezpečnost v průmyslu
2020-11-04 - 2020-11-04
Místo: Brno
EX prostředí 2020
2020-11-05 - 2020-11-05
Místo: Brno
Fórum údržby 2020
2020-12-01 - 2020-12-01
Místo: Praha
Amper 2021
2021-03-15 - 2021-03-19
Místo: Výstaviště Brno

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI