Inteligentní budovy ve světě:
Print

Český výrobce průmyslové automatizace se může pyšnit moderní výrobní základnou

-- Čtvrtek, 28 červen 2012

Firmy působící v oblasti průmyslové automatizace nemají v době ekonomické recese na růžích ustláno a tuzemské firmy, které nemají silné zázemí nadnárodního koncernu, si musí zkrátka poradit samy. Patří k nim i atx – technická kancelář pro komplexní automatizaci řízená Bohuslavem Vránkem. „Získali jsme zakázku v Bratislavském Volkswagen Slovakia za 1,2 milionu EUR na dodávku elektrické části a automatizace nové lakovny. Vím, není to nijak závratná částka, ale v dnešní době jsme vděční za všechno, navíc je to pro nás prestižní záležitost,“ radostně nás uvítal Bohuslav Vránek v sídle firmy ve Žďáru nad Sázavou. „Myslím, že v budoucnu se nám dodávku podaří ještě navýšit,“ dodal optimisticky. Objekt vypadá moderně, a jak jsme se mohli sami přesvědčit, zaměstnanci mají potřebný komfort pro svou práci.
 
Nechybí nezbytné kanceláře, zkušebny, dílny, ale i kantýna pro závodní stravování. Právě díky nedávné investici ale mají pracovníci žďárské automatizační firmy výborné podmínky pro práci. Čisté prostředí, za které by se nemusela stydět kdejaká nemocnice, a kvalitní technické vybavení slouží i k prezentaci před návštěvami, které se zajímají, kde budou jejich zakázky realizovány. „Protože jsme stavěli zcela nový objekt pro své potřeby, po diskusích s projektanty, stavitelskou firmou, ale i s lidmi, kteří pro nás i dnes pracují, jsme postavili sídlo, které je přesně dělané pro naše potřeby. Promysleli jsme každý detail, takže například do haly navezeme materiál, kde je pohyblivá plošina, která se nastaví na výšku auta, a vše se snadno vyloží, náklad se pak pošle buďto do skladu, nebo přímo do výroby.
 


Máme oddělené prostory pro výrobu elektronických součástí a mechanických, aby citlivé části výrobku jako desky plošných spojů a podobně nemohly být znečištěny. Hodně vedu zaměstnance k čistotě a pořádku,“ usmál se hrdý majitel moderního objektu, který byl dokončen na počátku roku 2008. „Technické oddělení slouží k návrhu designu hardwarových i softwarových systémů. V jednotlivých buňkách pak vytváříme tým, který pak společně pracuje na určitém projektu. Máme velkoprostorové kanceláře, ale v případě potřeby můžeme lidi sesadit k sobě, aby mohli efektivněji spolupracovat, protože práce na některých zakázkách trvá i dva roky,“ vysvětluje koncepci kancelářských prostor Bohuslav Vránek. „Máme tady řadu velmi zkušených lidí, kteří realizovali projekty v Iránu, Polsku, Rusku nebo Německu. Proto tady máme i překladatelské oddělení, které zvládá vedle standardní angličtiny a němčiny také ruštinu, ukrajinštinu, španělštinu, francouzštinu a jiné jazyky.
 
„Veškerá agenda od zpracování projektů přes objednání materiálu až po výrobu zařízení a jeho dokumentaci nebo třeba obědů jde přes počítačovou síť, pro tyto účely vůbec nepožíváme papír,“ vysvětluje. „Budoucnost je v lidech, a pokud u nás pracují pět nebo sedm let, jsou pro nás nesmírně důležití nejen svou kvalifikací, ale i zkušenostmi. Proto jsme nikoho nepropustili, i když nám loni výrazně poklesl objem zakázek a rovněž marže z těch, které jsme získali. Proto jsme i početně posílili obchodní oddělení,“ říká ředitel firmy. Všechno tak růžové není a složitou situaci pocítili pracovníci firmy na výplatních páskách. „Museli jsme ale snížit platy, a to v průměru o 30 procent, což se týká většinou administrativy, u techniků je pokles nižší. Všichni ale obdrželi písemnou garanci, že jim peníze doplatíme v budoucnu, až se situace zlepší,“ ujišťuje.
 


Za potížemi českých výrobců vidí i macešský přístup státu, který se na rozdíl od ostatních nejen evropských států nechová protekcionisticky. „České úřady by měly více podporovat export a více tlačit na to, aby domácí výrobci získávali zakázky doma. Běžně se to děje v Rakousku nebo v Německu, tam je pro nás v době krize velmitěžké získat nové kontrakty, většinou je dostanou tamní výrobci, protože jsou podporovány jak místními, tak také centrálními úřady. Německé firmy dostávají až 20 % dotací na mzdy pracovníků, hlavní je, aby zachovaly pracovní místa,“ vysvětluje majitel atx. Nově se firma prosazuje i v oblasti automatizace budov, která je však v českých firmách zatím spíše výjimkou.
 
„Tyto technologie jsou poměrně drahé. Například naše nové sídlo nás přišlo i s DPH na přibližně 100 milionů a dodávky automatizace z toho tvořily 7 procent, tedy sedm milionů korun, což je hodně. Já si ale z kteréhokoliv místa můžu lehce zjistit, kde se v budově svítí, topí, kdo se kde nachází, jak je nastaveno zabezpečovací zařízení atd. To samé platí v případě naší ostravské pobočky. Když jdu někdy v sobotu do práce, můžu si na dálku zapnout topení a při příchodu mám již příjemné prostředí, ve kterém můžu pracovat. Automatizace budov však neznamená jen pohodlí, ale i značnou úsporu energií,“ pochvaluje si výhody. „V Čechách je nabízíme, ale moc úspěšní jsme zatím nebyli, máme pouze tři reference,“ přiznává výkonný ředitel.

Autor: Petr Pohorský

 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2021 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI