Inteligentní budovy ve světě:
Print

Časté změny dispozice? S WAGO flexROOM® se stávají hrou

-- Úterý, 19 březen 2013

Měnit dispozici vnitřních prostor v budově postavené se stávajícím přístupem k řízení technologií je poměrně komplikovaná a nákladná záležitost. Provozovatel budovy musí vyřešit nejen stavební část úprav, ale především část funkční, tedy vše týkající se elektroinstalací vedených v příčkách a správného nastavení řízení tepelného komfortu, světel a zastínění. Společnost WAGO proto přichází na trh s produktem WAGO flexROOM®, který tyto nestavební náklady snižuje na nezbytné minimum. Automatizace administrativních budov s technologií flexROOM® tak nemovitost významně zhodnocuje.

Společnost WAGO touto produktovou novinkou jednoznačně udává nový trend v automatizaci administrativních budov. Představa o nákladných budoucích změnách dispozice se stává minulostí. Již žádné nové rozvody elektroinstalace ve zdech! Žádné drahé programování ovladačů! 

Obr. 1 Nový přístup k rozdělení prostor - automatizace podle os místností

WAGO flexROOM® spolupracuje s bezdrátovými a bezbateriovými ovládacími prvky EnOcean, čímž zcela odpadá nutnost jakéhokoliv kabelového propojení s řídicím systémem. Dělíte jednu velkou kancelář na dvě menší? Stačí na zeď přilepit nové ovladače a několika kliknutími v internetovém prohlížeči oddělíte ovládání příslušných světel, žaluzií i vytápění/chlazení v obou nově vytvořených místnostech.

Úspory energií jsou samozřejmostí

Zajištění energetické efektivity provozovaného objektu je dnes již dlouholetou doménou řídicích systémů WAGO.

Samozřejmě ani u systému flexROOM® tomu není jinak. Zabezpečením ideální vzájemné spolupráce všech řízených technologií dosahuje podstatného snížení provozních nákladů.

V systému byly zohledněny požadavky normy ČSN EN 15232 (Energetická náročnost budov – vliv automatizace, řízení a správy budov) a díky tomu lze s produktem dosáhnout třídy A dle klasifikace této normy (viz obr. 2).

Ovládání místností

Veškerá používaná tlačítka, ovladače a okenní kontakty s technologií EnOcean jsou bezdrátová (lze je tedy libovolně přemisťovat) a zároveň bezbateriová (jinými slovy – prakticky bez nutnosti údržby).

U ovladačů místností a okenních kontaktů se pro tento účel dnes používá solární článek. U tlačítek se zase využívá elektromechanického převodu energie (tedy mechanická energie ze stisknutí tlačítka vytvoří přes cívku a pohybující se jádro dostatek energie na to, aby byl bezdrátově odeslán signál k naprogramované akci).

Obr. 2 Energetická náročnost podle normy ČSN EN 15232

 

 

WAGO flexROOM® – detaily o produktu

• Ve flexROOM® boxu je kompletně instalovaný hardware se všemi elektrotechnickými komponenty (řídicí systém, zdroje, relé, svorky, konektory, propojení).

• Součástí je nainstalovaný a odzkoušený software pro řízení zastínění, osvětlení (DALI), tepelného komfortu (vytápění a chlazení).

• Rychlou a bezchybnou montáž v podhledu či vyvýšené podlaze zajistí osvědčený konektorový systém WINSTA® taktéž z dílny WAGO.

• flexROOM® nabízí kompletně otevřené rozhraní pro snadnou integraci s ostatními systémy BMS (Building Management System).

• Systémové boxy f lexROOM® jsou v nabídce ve variantách pro různé počty os místností (8, 16, 24 os; pro vysvětlení pojmu „osa místnosti“ viz obr. 1).

Integrovaná webová aplikace

• Jednoduché nastavení jednotlivých os místností včetně následné rekonfigurace při změnách dispozic během provozu budovy.

• Snadné přiřazení bezdrátových modulů k jednotlivým řízeným prvkům (světla, žaluzie, vytápění/chlazení).

• Možnost nastavení regulačních konstant vytápění a chlazení, časů pohybu žaluzií a žádaných hodnot osvětlení.

• Snadná správa po Ethernetu/Internetu.

• Přiřazení p ohybových čidel, o kenních k ontaktů a senzorů intenzity osvětlení k daným prostorům.

Obr. 3 Systém WAGO flexROOM

 

 

Autor: Ing. Ondřej Dolejš, Ph.D.

 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI