Inteligentní budovy ve světě:
Print

7 tipů, jak chytře zabezpečíte váš byt

-- Pátek, 10 srpen 2018

Jak máte zabezpečené své bydlení? Většina lidí by odpověděla že dobře, a přece se každý měsíc zloději v Česku vloupají do téměř 2000 domů a bytů. Z bytu si odnesou věci průměrně za 40 tisíc, z rodinného domu dokonce za 56 tisíc. Velkou příležitostí je pro ně doba dovolených, kdy lidé svoje byty nechávají několik dní nebo i týdnů prázdné. Když navíc z dovolené sdílí své fotky a zážitky na sociálních sítích, dávají tím zlodějům skvělé tipy, kam se mohou vypravit.

Chytré technologie ale mohou majitelé domů a bytů využít i ve svůj prospěch. Díky chytrému zabezpečení domácností se výrazně zvýšil počet možností, jak si své soukromí lépe zabezpečit. Nejde jen o vyšší pasivní ochranu domova díky chytrým alarmům a zámkům, ale díky moderním kamerám můžete svůj domov aktivně kontrolovat prakticky z jakéhokoliv místa na světě. Klíčové tipy k chytrému zabezpečení domácností shrnuje Antonín Terš, bezpečnostní expert ze společnosti ASSA ABLOY.

 

  • První rada je překvapivě jednoduchá - nejdůležitější je pořádně zabezpečit dveře. Tudy totiž chodí lupiči nejčastěji. Staré panelákové dveře z dřevotřísky vycpané vlnitou lepenkou dokáže zloděj překonat během pár desítek sekund. Nejde o žádnou digitální novinku, tady dbejte na kvalitu. Doporučujeme pořízení bezpečnostních dveří s kovovým vnitřkem a kvalitním zámkem. Nejsou sice levné, ale chrání váš osobní majetek. Jakou hodnotu má pro vás soukromí?  Při výměně dveří nezapomeňte také na zárubně, které musí být vylity betonem, aby nešly vypáčit tak, jako ty obyčejné plechové. Jinak budou bezpečnostní dveře k ničemu.

 

 

 

  • Hned poté můžete začít s chytrými zařízeními. Základem je chytrý zámek, který odstraní náhrady ztracených klíčů vašich dětí, a pochyby o tom, zda jste ráno při odchodu do práce zamknuli. Chytrý zámek FAB ENTR nabízí stylový design a hlavně skvělé funkce. Dá otevírat pohodlně čtyřmi způsoby – pomocí PIN kódu, otisku prstů, dálkového ovladače a aplikace v mobilu. A pokaždé za vámi sám zamkne. Můžete u něj nastavit speciální kód pro určitého člověka v určitý časový interval, takže se do domu pohodlně dostane i sousedka, která vám jde během dovolené zalít květiny.

 

 

  • Kromě chytrého zámku můžete dveře vyšperkovat i digitálním kukátkem. Například digitální kukátko Yale dokáže jakéhokoliv návštěvníka nejen zobrazit na displeji, ale i nahrát, takže si můžete po příchodu domů zkontrolovat, zda váš domov nenavštívil po dobu vaší nepřítomnosti nějaký tipař. 
  • Bezpečnostní dveře a kvalitní zámek sice odradí většinu amatérských lupičů, profesionálovi, který se chce opravdu dostat dovnitř, ale odolat nemusí. Je proto dobré umístit přímo za dveře chytrou kameru, která reaguje na pohyb a také alarm. Vše lze pohodlně pořídit v sadě Yale Smart Living, která vám poskytne základní chytrá zařízení pro ochranu vašeho domova. Alarm a chytrou kameru doplňuje pohybové čidlo a několik spínačů, které vyvolají poplach, když někdo otevře dveře či okno. Pohybové čidlo nevítaného návštěvníka natočí a video vám okamžitě pošle na mobil, takže můžete hned zavolat policii. A IP kamera, jejíž obraz můžete vidět na vašem telefonu a která snímá prostor v 360°, se hodí pro ujištění, že je ve vaší domácnosti vše v pořádku, nebo pro kontrolu, jak u vás doma „hospodaří“ vaši potomci. Stačí vše rozmístit na správná místa a jedním zmáčknutím tlačítka propojit. Instalaci zvládnete hravě sami. Potom už vše ovládáte z chytrého telefonu a domov máte pod kontrolou z jakéhokoliv místa na světě.
  • Pokud máte rodinný dům, může být pro vás velmi užitečná i chytrá CCTV kamera do exteriéru. Nejnovější typ kamery Yale dokáže například vyvolat poplach, pokud někdo překročí nastavenou hranici (např. schody před domem), dokáže identifikovat nové předměty v hlídaném prostoru, nebo naopak pošle zprávu, pokud některý z předmětů ze sledovaného prostoru zmizí. Noční vidění až na 30 metrů, upozornění přímo do mobilu i kvalitní zoom je samozřejmostí.

 

 

  • Když si dopřáváte delší dovolenou, je dobré, aby vše vypadalo, že v domácnosti stále někdo je. Odradí to tipaře, kteří vyhledávají opuštěné domy a byty. Stačí za pár korun koupit programovatelnou zásuvku, která každý den na chvilku zapne světlo v obýváku nebo třeba rádio – jako ve filmu „Sám doma“. A samozřejmě si nechte od sousedů vybírat dopisy a letáky, přeplněná schránka je pro lupiče jasným signálem k akci.

 

 

 

  • Poslední rada je opět „mechanická“ – cennosti, šperky, ale i důležité jistiny neukládejte do šuplíků nebo pod matraci, ale pořiďte si domácí trezor. Nabízí ho například značka Yale a dostání jsou různé velikost i typy, s otevírání pomocí klíče nebo PIN kódu. Když si kvalitní trezor připevníte ke zdi, je velmi pravděpodobné, že ty nejcennější věci budou v pořádku skutečně za všech okolností.

 


 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2021 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI